„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

KU mokslininkų sukurta biotechnologija naftos taršai neutralizuoti pradės bandymų jūroje etapą

KU mokslininkų sukurta inovatyvi ir aplinkai draugiška naftos teršalų neutralizavimo biotechnologija – laboratorinių eksperimentų finišo tiesiojoje. Kitas žingsnis – sukurto produkto bandymai realiomis sąlygomis, neutralizuojant naftos išsiliejimus Baltijos jūroje ar uosto akvatorijoje.
KU mokslininkų komanda
KU mokslininkų komanda / KU nuotr.

KU mokslininkių Tatjanos Paulauskienės ir Marijos Kataržytės kurtos technologijos ypatumas – naftos teršalams surinkti bei skaidyti panaudoti natūralius gamtos išteklius – nebrangias žemės ūkio atliekas bei Baltijos jūros vandenyje ir smėlyje randamus mikroorganizmus.

Projekto „InoBioTech Baltija“ komanda pastaruosius mėnesius laboratorijos sąlygomis testavo įvairias iš vandens ir smėlio išskirtas mikroorganizmų kultūras bei skirtingus natūralios kilmės sorbentus. Iš visų bandytų sorbentų geriausias rezultatas gautas naudojant šiaudus. Mokslininkai šiaudus hidrofobizavo, kad jie netrauktų vandens, tik surinktų naftos teršalus ir kuo ilgiau išsilaikytų vandens paviršiuje. Kitame etape į sorbentus buvo imobilizuojamos ir auginamos tam tikrų mikroorganizmų rūšys - bakterijos ir grybai.

KU nuotr./Marija Kataržytė
KU nuotr./Marija Kataržytė

„Mums reikėjo įvertinti, ar mikroorganizmų imobilizavimas į sorbentus neturės poveikio jų plūdrumui vandens paviršiuje bei naftos produktų absorbcijai. Labai svarbu, kad išsklaidžius sorbentus ant naftos dėmės jie kuo ilgiau išsilaikytų vandens paviršiuje, spėtų absorbuoti naftos taršą ir plūduriuotų vandens paviršiuje, kol bus surinkti ir perkelti į specialias naftos utilizavimui skirtas vietas. Laboratorijoje gauti rezultatai džiugina: pasirinktų mikroorganizmų imobilizavimas nemažina sorbentų plūdrumo bei sėkmingai leidžia surinkti naftos taršą laboratorinėmis sąlygomis“,- pasakoja viena iš biotechnologijos kūrėjų dr. Tatjana Paulauskienė.

Anot jos, naftos teršalų valymui vandenyje dažniausiai naudojami mechaniniai, cheminiai ar biologiniai metodai, turintys ir tam tikrų pranašumų, ir trūkumų. Neretas iš jų sukuria kitą problemą – antrinę taršą. KU Jūros valymo laboratorijoje kuriamas biologinis naftos teršalų valymo metodas bus ir draugiškas aplinkai, ir turės gerą naftos skaidymo potencialą.

„Gamtoje randami mikroorganizmai turi gebėjimą skaidyti įvairios kilmės organines medžiagas, tarp jų yra ir tokių, kurie gali skaidyti naftą bei jos produktus. Tokių mikroorganizmų mes radome ir Baltijos jūros aplinkoje. Taip pat mūsų tyrimų rezultatai parodė, kad kai kuriais atvejais į sorbentus imobilizuoti mikroorganizmai, išskiria bioaktyvias medžiagas, taip sumažindami naftos plėvelės paviršiaus įtempimą, dėl ko nafta dar efektyviau gali būti surenkama sorbentų pagalba“ – sako Jūros tyrimų instituto mokslininkė dr. Marija Kataržytė.

KU nuotr./Tatjana Paulauskienė
KU nuotr./Tatjana Paulauskienė

Eksperimentinio etapo metu pagaminta bandomoji produkto partija (3 kg) lauks patikrinimo realiomis sąlygomis. Šiandien KU Jūros valymo laboratorijoje lankęsi Klaipėdos valstybinio jūros uosto direkcijos atstovai neslėpė, jog ši inovacija uosto administratoriams ir įdomi, ir aktuali.

Plėtojant inovaciją dirba 6 mokslininkų komanda - 3 iš technologijų srities ir 3 biologai. Balandį į ją įsiliejo biologė Lyubov Shevchenko iš Černigovo (Ukraina).

Technologija jau yra apsaugota (pateikta prioritetinė paraiška ir jos kopija į Europos patentų biurą), pagal ją pagamintas produktas bus licencijuojamas ir teikiamas rinkai. Susidomėjimas KU mokslininkių darbu – didelis. Jis ypač aktualus Baltijos jūros valstybėms, plėtojančioms jūrinio transporto verslus. Dėl Baltijos jūros uždarumo vandens atsinaujinimo procesai joje labai lėti, todėl taršos suvaldymo ir likvidavimo technologijos čia itin aktualios. Projektas „InoBioTech Baltija“ ir mokslininkų pasiekti rezultatai buvo pristatyti ir šią savaitę Klaipėdoje vykusiame Baltijos aplinkos ministrų tarybos posėdyje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“