15min rašė, kad siekdama apsisaugoti, jog pažangiausios technologijos nepatektų į Kiniją ar Rusiją, JAV ribos dirbtinio intelekto vystymui naudojamų lustų eksportą. Išimtis bus taikoma tik 18-ai artimiausių JAV partnerių, tačiau Lietuvos šiame sąraše nėra.
Nuostabos, kad Lietuva nebuvo priskirta artimiausių JAV sąjungininkių ratui, neslepia ir politologai, ir politikai.
Ekonomikos ir inovacijų ministras L.Savickas 15min teigė, kad tokia strateginių partnerių pozicija stebina.
„Klausimas, kur Lietuva pastaraisiais metais padarė klaidų, kad nesame priskirti prie šalių, kurioms galima patikėti aukštąsias technologijas“, – 15min sakė L.Savickas.
Jis ketvirtadienį susitiks su Jungtinių Valstijų ambasadore Lietuvoje ir ketina jai užduoti šį klausimą.
„Jei yra, ką galime pataisyti, tą ir reikia padaryti“, – pabrėžė ministras.
Lietuvos skaitmeninių technologijų asociacijos „Infobalt“ vadovas Simonas Černiauskas 15min tvirtino, kad dabartiniai Lietuvos dirbtinio intelekto duomenų centrų ir superkompiuterių skaičiavimo pajėgumai, lyginant su numatytais apribojimais, yra labai nedideli, tad šis JAV sprendimas didelio poveikio Lietuvos ekonomikai neturės.
Tačiau L.Savickas pabrėžia, kad reikia galvoti ir apie ateitį.
„Kalbėsimės su verslu dėl realaus tokio sprendimo poveikio, bet galvojame ne tik apie dabarties situaciją, bet ir apie aukštos pridėtinės vertės ekonomikos kūrimą. Seimas dar vakar priėmė įstatymą įgalinantį Dirbtinio intelekto smėliadėžes, su šia technologija siejama jau daugelis verslų ir Lietuva čia turi didelį interesą“, – sakė ministras.
Su ribojimais susidurs didžioji pasaulio dalis
Kadenciją baigiančio JAV prezidento Joe Bideno administracija pirmadienį paskelbė apie naujus ribojimus, kuriais siekiama išlaikyti Amerikos lyderystę dirbtinio intelekto varžybose.
Svarbiausia žinia – duomenų centruose naudojamų dirbtinio intelekto (DI) lustų eksportą numatoma riboti į daugelį pasaulio šalių. Pasaulio šalys susikirstytos į tris grupes.
Išimtis bus taikoma tik nedideliam skaičiui JAV pagrindinių sąjungininkių ir partnerių – iš viso 18-ai šalių, kurioms bus palikta iš esmės neribota prieiga prie amerikietiškų lustų. Nurodoma, kad tai yra valstybės, kuriose technologijos patikimai apsaugomos bei užtikrinami JAV nacionalinio saugumo ir užsienio politikos interesai.
Tarp šių šalių – Vokietija, Nyderlandai, Didžioji Britanija, Švedija, Suomija, Norvegija, Japonija, Pietų Korėja, Taivanas, Australija, Prancūzija, Airija, Italija ir keletas kitų.
Tačiau nei Lietuvos, nei kitų Baltijos šalių, nei Lenkijos šiame sąraše nėra.
Į JAV artimiausių sąjungininkių sąrašą nepatekusios šalys, išskyrus priešiškai nusiteikusias valstybes, lustų įsigyti galės, tačiau bus ribojamas jų kiekis.