Maždaug trintuko dydžio smegenys yra nefunkcionuojančios ir primena tas, kurias turi penkių savaičių amžiaus embrionas.
Dirbtinės smegenys buvo sukurtos iš suaugusio žmogaus odos ląstelių ir yra labiausiai išbaigtas kol kas turimų žmogaus smegenų modelis.
Smegenys taip pat gali būti panaudotos tiriant vaistus nuo tokių ligų kaip Alzheimerio ir Parkinsono.
Dirbtinės smegenys buvo sukurtos iš suaugusio žmogaus odos ląstelių ir yra labiausiai išbaigtas kol kas turimų žmogaus smegenų modelis, sakė tyrimo vadovas Rene Anandas iš Ohajo valstijos universiteto JAV.
Ankstesnių bandymų išauginti smegenis metu pavyko sukurti miniatiūrinius organus, kurie primena devynių savaičių embriono, tačiau šie smegenų organoidai buvo nepilni ir turėjo tik tam tikras tikrų smegenų dalis.
R.Anandas ir jo kolegos sako atgaminę 99 proc. įvairių tipų smegenų ląstelių ir genų. Pasak mokslininkų, sukurtos smegenys taip pat turi ir stuburo smegenis, signalų schemą ir net tinklainę.
Reikia maždaug 12 savaičių, kad būtų užaugintos tokios brandos, kaip 5 savaičių amžiaus embriono smegenys. Kad būtų žengta dar toliau, komandai prireiktų kraujagyslių tinklo, tačiau kol kas jo išauginti negalima – reikia dirbtinės širdies.
Anot R.Anando, kuriant dirbtines smegenis nebuvo pažeistos etinės normos ir tyrėjai patikino nesiruošiantys kurti funkcionuojančių smegenų.