„Tai, kad šiame dešimtuke matome Latviją, nėra netikėta. Šiandieniniai interneto nusikaltėliai kenkėjus skleidžia patalpindami juos į serverius, o Latvijoje yra daug duomenų centrų, šalis intensyviai eksportuoja interneto prieglobos (hostingo) paslaugas į užsienio šalis ir ypač Rusiją, kurioje sukuriama daug kompiuterių kenkėjų. Tai lemia didesnes virusų sklidimo apimtys iš Latvijos“, – aiškino „Kaspersky Lab.“ programinės įrangos platintojos Lietuvoje bendrovės „Atviros informacinės sistemos“ saugumo ekspertas Andrius Šaveiko.
Pasak jo, tai anaiptol nereiškia, kad Latvija interneto erdvėje yra pavojinga šalis ar kad nesaugu lankytis latviškuose tinklalapiuose. „Latvijos serveriai nėra kuo nors išskirtiniai, o interneto nusikaltėlių Latvijoje vargu ar daugiau nei Lietuvoje, – aiškino A. Šaveiko. – Latvijos patekimas į dešimtuką atspindi naujas kenkėjų sklidimo tendencijas – jeigu anksčiau interneto nusikaltėliai virusus skleisdavo tiesiogiai atakuodami jais vartotojus, tai šiandien siekiama, kad vartotojas pats pasiimtų kenkėją iš serverio, į kurį yra priviliojamas per įvairias nesaugias nuorodas, brukalus, socialinį tinklą „Facebook“ ar kitus kanalus“, – aiškino A. Šaveiko.
Lietuviškos kilmės virusų pasaulyje fiksuojama bent 10 kartų mažiau nei Latvijos. „Tačiau jeigu mūsų hostingo paslaugų teikėjai intensyviai siūlytų savo paslaugas Rusijoje, Kinijoje, JAV, tai ir Lietuva laisvai patektų į šį dešimtuką“, – sakė „Atviros informacinės sistemos“ saugumo ekspertas.
Latvija pavojingiausių kenkėjų kilmės šalių dešimtuke yra sąrašo gale – 9–tojoje vietoje. Pirmosios penkios vietos atiteko JAV (iš jos sklido 25 proc. visų virusų), Kinijai (18,82 proc.), Rusijai (11,68 proc.), Nyderlandams (4,94 proc.) ir Ukrainai (4,53 proc.).
„Kaspersky Lab.“ per trečiąjį šių metų ketvirtį pasaulyje teigia užfiksavusi daugiau kaip 0,5 mlrd. kenkėjų bandymų užkrėsti kompiuterius.