Lieknėjimui ir seksualiniam aktyvumui skirtų maisto papildų sudėtyje rasta pavojingų medžiagų

Ištyrus JAV rinką išsiaiškinta, kad daugelis be recepto parduodamų maisto papildų, ypač vartojamų seksualiniam aktyvumui didinti ir svoriui mažinti, savo sudėtyje turi nepažymėtų farmacinių ingredientų, kurie gali kelti pavojų sveikatai.
Vaistai nuo skausmo
Vaistai nuo skausmo / 123RF.com nuotr.

JAV Maisto ir vaistų administracijos (FDA) duomenų bazės „Health Fraud Product Database“ analizės metu paaiškėjo, kad 2007-2021 m. rinkai pateikti 1068 unikalūs maisto papildų produktai, kurių sudėtyje yra veikliųjų medžiagų, randamų receptiniuose vaistuose. Dalis jų laikomos per daug pavojingomis, kad būtų galima vartoti.

Tarp tyrime nustatytų suklastotų maisto papildų 54 proc. buvo skirti seksualinei disfunkcijai, o 35 proc. buvo skirti svoriui mažinti, rašoma „Science Alert“.

Daugelyje svorio metimo maisto papildų slypėjo veiklioji medžiaga sibutraminas, kurią FDA 2010 m. rekomendavo pašalinti iš JAV rinkos po to, kai tyrimai parodė, kad ji didina širdies priepuolių ir insulto riziką.

O fenolftaleinas, FDA duomenų bazėje taip pat dažnai aptinkamas svorio metimo papildų produktuose, 1999 m. buvo pašalintas iš be recepto parduodamų vidurius laisvinančių produktų, kai FDA jį perklasifikavo į „nesaugų ir neveiksmingą“.

Tyrime taip pat nustatyta, kad įvairių papildų sudėtyje yra medžiagų, kurias leidžiama naudoti tik receptiniuose vaistuose. Tai sildenafilis ir tadalafilis, kurie naudojami FDA patvirtintuose erekcijos vaistuose, tokiuose kaip „Viagra“ ir „Cialis“.

Toks netyčinis vartojimas gali būti pavojingas, nes šių vaistų veikliosios medžiagos kelia regėjimo praradimo riziką.

Kita priežastis, kodėl paslėptos veikliosios medžiagos yra problemiškos, yra ta, kad jos kelia vaistų sąveikos riziką. Kai veikliosios medžiagos, esančios erekcijos sutrikimų vaistuose, vartojamos kartu su vaistais nuo aukšto kraujospūdžio ar prostatos, gali pasireikšti gyvybei pavojingas kraujospūdžio sumažėjimas.

Konektikuto profesoriaus C.Michaelo White tyrime dviejų nustatytų maisto papildų sudėtyje buvo flibanserino – veikliosios receptinio vaisto „Addyi“, kuris vartojamas moterų seksualinei disfunkcijai gydyti, medžiagos. Flibanserinas iš esmės yra saugus, tačiau vartojamas kartu su alkoholiu gali smarkiai sumažinti kraujospūdį.

Vaistininkai, prieš išduodami receptinius vaistus, patikrina, ar nėra tokio pobūdžio vaistų sąveikos. Tačiau jei maisto papilduose paslėptos neatskleistos sudedamosios dalys, nepageidaujamos vaistų sąveikos išvengti neįmanoma, rašma „Science Alert“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis