Kadenciją baigiančio JAV prezidento Joe Bideno administracija pirmadienį paskelbė apie naujus ribojimus, kuriais siekiama išlaikyti Amerikos lyderystę dirbtinio intelekto varžybose.
Svarbiausia žinia – duomenų centruose naudojamų dirbtinio intelekto (DI) lustų eksportą numatoma riboti į daugelį pasaulio šalių.
Išimtis bus taikoma tik nedideliam skaičiui JAV pagrindinių sąjungininkių ir partnerių – iš viso 18-ai šalių, kurioms bus palikta iš esmės neribota prieiga prie amerikietiškų lustų. Nurodoma, kad tai yra valstybės, kuriose technologijos patikimai apsaugomos bei užtikrinami JAV nacionalinio saugumo ir užsienio politikos interesai.
Tarp šių šalių – Vokietija, Nyderlandai, Didžioji Britanija, Švedija, Suomija, Norvegija, Japonija, Pietų Korėja, Taivanas, Australija, Prancūzija, Airija, Italija ir keletas kitų.
Tačiau nei Lietuvos, nei kitų Baltijos šalių, nei Lenkijos šiame sąraše nėra.
Iš viso į JAV draugių sąrašą papuolė 10 Europos Sąjungos (ES) narių, o 17 – nepateko. Tokiu bendrijos narių segmentavimu susirūpino ir ES – reaguodami į šią naujieną eurokomisarai Henna Virkkunen ir Marošas Šefčovičius pirmadienį paskelbė bendrą pareiškimą, kuriuo išreiškė susirūpinimą.
„Antikiniškumo“ politika Lietuvai nepadėjo
Į JAV artimiausių sąjungininkių sąrašą nepatekusios šalys, išskyrus priešiškai nusiteikusias valstybes, lustų įsigyti galės, tačiau bus ribojamas jų kiekis.
Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) profesorius, politologas Ramūnas Vilpišauskas stebėjosi, kad to paties NATO aljanso valstybes JAV administracija įvertino skirtingai.