Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Lietuviai rado būdą, kaip išvengti vaistų ar maisto sugadinimo dėl temperatūros svyravimo

Keliais laipsniais pakitusi oro temperatūra vaistus gali padaryti neveiksmingais, o maistą – netinkamu vartoti. Lietuvių IT bendrovės „E-Bros“ plėtojamas sprendimas „SeeMoto“ padeda stebėti aplinkos sąlygas realiu laiku ir užtikrinti, kad produktai vartotojus pasiektų tokios pat būklės, kokios buvo išriedėdami iš gamintojo.
Daugiabutyje
Daugiabutyje / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

„8 iš 10 rinkoje populiarų medikamentų yra labai jautrūs temperatūros svyravimams. Pavyzdžiui, insulinas laikomas per šaltai praranda savo veikliąsias savybes ir virsta beveik vandeniu. Be to, pernai Pasaulio sveikatos organizacija sugriežtino reikalavimus, kad temperatūra turi būti stebima visoje vaistų pristatymo grandinėje. Panašią situaciją turime ir maisto sektoriuje: net 50% maisto produktų visame pasaulyje yra išmetama. Viena iš priežasčių – neteisingos laikymo sąlygos“, – sako Ričardas Kunevičius, „E-Bros“ generalinis direktorius.

„SeeMoto“ platforma specialių nuotolinių daviklių pagalba nuolat fiksuoja temperatūros, drėgmės ir kitų kintamųjų pokyčius sandėliuose, transporto priemonėse ar produktų dėžėse. Vėliau surinkta informacija keliauja į „debesis“, kur internetinė platforma ją apdoroja ir per kompiuterį ar išmanųjį telefoną leidžia analizuoti gautus duomenis. Pavyzdžiui, sistema, pastebėjusi, kad kažkuri sandėlio dalis per daug atvėso ar įkaito, iškart apie tai informuoja savininką.

Tokį sprendimą Lietuvoje jau naudoja Santariškių klinikų kraujo centras, o užsienio rinkose – klientai Peru, Australijoje, Olandijoje.

Pritaikoma ir kitose srityse

„Tokios sistemos pritaikomumas – neribotas. Jutiklius galime panaudoti daugeliui mūsų gyvenimo sričių, kur reikia surinkti ir apdoroti informaciją iš įvairų nutolusių duomenų surinkėjų. Šiandien be farmacijos sektoriaus ją klientai naudoja logistikos, statybų srityse. Didžiausias iššūkis – susidoroti su milžinišku duomenų srautu, nes iš daviklių didelis srautas informacijos keliauja visą parą. Tam tikslui pradėjome naudoti „Facebook“ sukurtą „Cassandra“ duomenų bazę“, – teigia R.Kunevičius.

Pavyzdžiui, sprendimas logistikos bendrovėms leidžia visada matyti, kur jų transporto priemonės važiuoja, koks jų greitis, kuro suvartojimas, kokia vežamo krovinio temperatūra ar oro kokybė priekaboje. Pasak „E-Bros“ vadovo, Šiaurės šalyse itin populiaru „SeeMoto“ naudoti statybų sektoriuje: bendrovė daviklių pagalba įprastą stogą paverčia išmaniuoju, kuris stebi stogo gaunamą slėgį ir perspėja, kai šis tampa pavojingas.

„Toks sprendimas leidžia taupyti išlaidas. Pavyzdžiui, Švedijoje sniego valymo nuo stogo paslauga – itin brangi, todėl pastato valdytojas sulaukia perspėjimo, kada jau tikrai reikia valyti sniegą ir išvengti galimos nelaimės“, – sako R.Kunevičius. Taip pat daviklius galima pritaikyti ir oro kokybės matavimui įvairiose patalpose.

Nuotolinius jutiklius kuria Suomijoje tai pačiai įmonių grupei priklausanti bendrovė „MeshWorks Wireless“, o programinę „SeeMoto“ dalį vysto Kaune įsikūrusi „E-Bros“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais