Jau dvidešimtmetį Lietuvoje veiklą vykdanti Skandinavijos elektronikos gamybos įmonė „Kitron“ gamina elektronikos įrangą gynybos, aviacijos, elektrifikacijos, ryšių, medicinos ir kitai pramonei. Apie 750 darbuotojų Lietuvoje turinti įmonė kasmet pagamina šimtus tūkstančių elektronikos komponentų, kurie yra eksportuojami į įvairias pasaulio šalis, teigiama pranešime spaudai.
Mindaugas Šeštokas, „Kitron“ generalinis direktorius ir viceprezidentas Centrinėje ir Rytų Europoje, pažymi, kad gaminant sudėtingą elektronikos įrangą tokioms pramonės sritimis, kaip medicina, aviacija ir kitos, kokybės užtikrinimas yra itin svarbus, todėl gaminių testavimui įmonėje skiriamas ypatingas dėmesys.
Gaminių testavimui ne tik keliami itin aukšti kokybės reikalavimai, bet ir nuolat ieškoma būdų, kaip automatizuoti procesus ir monotonišką rankinį darbą atlikti efektyviau.
„Testavimo metu darbuotojai paima gaminį, įdeda jį į testavimo įrenginį, palaukia rezultato, tada gaminį išima ir padeda į tinkamų ar netinkamų gaminių dėžę. Vienas darbuotojas tokiu būdu patikrina apie 870 elektronikos gaminių per dieną. Suprasdami, kad šis rankinis darbas nėra nei labai įdomus ar motyvuojantis mūsų darbuotojams, nei labai efektyvus, ieškojome būdo, kaip šį rutininį darbą perleisti robotams, o mūsų darbuotojus tuo tarpu nukreipti į didesnę pridėtinę vertę kuriančius gamybos procesus“, – pasakojo M.Šeštokas.
Vadovas pridūrė, kad ir šiuo atveju robotizuojant rankinį žmonių darbą, papildomų kompetencijų įgiję darbuotojai bus nukreipti į kitas gamybos sritis, kur darbas bus ne tik įdomesnis, bet ir kurs didesnę pridėtinę vertę.
Nauja gaminių testavimo robotizuota įranga Kaune įsikūrusios įmonės gamyboje pradėta naudoti nuo lapkričio mėnesio, įranga šiuo metu automatizuotai testuoja valdymo plokštes, skirtas „Husqvarna“ vejos pjovimo robotams.
„Net ir nuolat modernizuojant gamybos procesus darbo vietų skaičius įmonėje nemažėja, nes daugėja klientų ir užsakymų. Tiek užsakymų, kiek turime dabar, dar niekada neturėjome, jų kiekis auga itin sparčiai, tad ir darbuotojų tikrai reikės“, – teigė „Kitron“ generalinis direktorius ir viceprezidentas Centrinėje ir Rytų Europoje M.Šeštokas.
Įdomu tai, rašoma pranešime spaudai, kad naująją robotizuotą testavimo įrangą suprojektavo ir į gamybos procesus įdiegė patys „Kitron“ įmonės inžinieriai – kitaip tariant, užuot pasinaudojus kitų įmonių, rinkoje siūlančių tokius automatizavimo sprendimus, pasiūlymais, nuspręsta šį didelės apimties projektą įgyvendinti patiems.
Pasak „Kitron“ vyr. automatizavimo inžinieriaus Daliaus Leonavičiaus, tai buvo nemenkas iššūkis, tačiau jis pasiteisino: „Įgyvendindami projektą įmonės viduje įgijome naujų kompetencijų, kurias vėliau galėsime pritaikyti kitiems projektams – ketiname šį sprendinį dubliuoti kitose grupės įmonėse Lenkijoje, Norvegijoje ir galbūt kitose šalyse, taip sumažinant projekto išlaidas 35 proc. Dar vienas svarbus kriterijus buvo tas, kad dėl dažnai besikeičiančių gaminių bei jų dizaino mūsų robotizuotas įrenginys bus lengviau ir greičiau pritaikomas gamybai, nei samdant išorines kompanijas, o, tarkime, atsiradus gedimui reaguoti bus galima kur kas greičiau, taip patiriant mažiau nuostolių“, – privalumus dėstė D.Leonavičius.
Beje, įgyvendinant projektą įmonės automatizavimo komandai talkino Kauno technologijos universiteto studentas, kuris atlikdamas praktiką dalyvavo būsimo įrenginio techninio sprendinio projektavime bei programavime. Be to, dar vienas KTU studentas pasirinko šį projektą savo baigiamojo darbo tema.
„Siekiame prisidėti prie būsimų specialistų ruošimo sudarydami galimybes studentams prisiliesti prie sudėtingų realių projektų savo praktikos metu ir taip įgyti jiems reikiamų žinių, kurias vėliau jie galės panaudoti darbo rinkoje“, – pridūrė vyr. automatizavimo inžinierius D.Leonavičius.
„Kitron“ inžinieriai įmonės viduje yra įgyvendinę ir daugiau automatizavimo projektų. Pavyzdžiui, įmonės inžinieriai sukūrė ir gamyboje įdiegė robotizuotą varžtų sukimo procesą, taip pat – pagal dirbtinio intelekto algoritmus veikiančią galutinės rankinės patikros asistento įrangą, kuri gaminį tikrinančiam darbuotojui padeda nustatyti, ar gaminys surinktas kokybiškai.
Per tris 2021 metų ketvirčius „Kitron“ įmonių Lietuvoje ir Lenkijoje apyvarta siekė 96,5 mln. Eur.
„Kitron“ Lietuvoje net penkis kartus yra pelniusi „Metų eksportuotojo“ apdovanojimą.