Lietuviai vysto naujos antivirusinės kaukės idėją: vietoj filtro – UV spindulių barjeras

Kol dalis Lietuvos kalba apie ligonines užklupusius iššūkius, tarptautinė komanda per 48 valandas pasiūlė Lietuvai sprendimo idėją, siūlančią iki 99 proc. efektyvumu neutralizuoti daugumą žinomų virusų, rašoma pranešime spaudai.
Kasdienė higiena ir teisingas respiratorių naudojimas
Kasdienė higiena ir teisingas respiratorių naudojimas / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Siekdami pralenkti iki šiol tarp sveikatos specialistų dažniausiai naudojamo N95 respiratoriaus efektyvumą, inžinierių, fizikų ir produkto vystymo specialistų komanda į pagalbą pasitelkė ultravioletinius (UV) spindulius. Tokiu būdu, netrukdant kvėpavimui bei nesukeliant papildomų kliūčių oro srautui, sprendimu siekiama sunaikinti Covid-19 ar bet kurį kitą pavojingą virusą, plintantį oro – lašeliniu būdu.

Labiausiai pažeidžiama grupė – medikai – bandydami kompensuoti apsaugų deficitą, yra priversti pakartotinai dėvėti vienkartines, o dažnais atvejais – naudoti ir namų sąlygomis pasigamintas kaukes. Žvelgiant į Ispanijos pavyzdį, kurio panašumų aptinkame ir Lietuvos ligoninėse, iš visų patvirtintų COVID-19 atvejų net 14 proc. sudaro sveikatos specialistai, kurie pradeda kelti grėsmę tiek reguliariems ligoninės pacientams, tiek drauge dirbančiajam medikų kolektyvui.

Viename 2014 metais atliktame tyrime buvo išsiaiškinta, jog įprastų medicininių kaukių efektyvumas yra 40 proc., medvilnių kaukių – 30 proc., o didžiausias – 95 proc. efektyvumas – buvo priskiriamas N95 kvėpavimo respiratoriams.

Suvokdami problemą, inžinieriaus Donato Puodžiuko, fizikų Jono Klimantavičiaus ir Dariaus Kančio bei projektų vadovo Adomo Klimanto vedama komanda kovo 20-22 dienomis vykusio „Hack the Crisis“ nuotolinio hakatono metu sugalvojo sprendimą UVIRESO – antivirusinę kvėpavimo kaukę, kurioje oro valymui naudojami ultravioletiniai spinduliai.

„Mūsų techninis sprendimas yra paremtas per daugelį metų atliktais moksliniais tyrimais, kuriuose eksperimentai buvo atliekami su įvairiais virusais, kurie savo struktūra buvo artimi SARS-CoV-2 struktūrai“, – įvardina idėjos iniciatorius Jonas Klimantavičius.

„Didžiausią jaudulį kelia galimybė žmonijai pasiūlyti ką nors efektyvaus ir naudingo, kas galėtų padėti šiuo įtemptu ir visiems nelengvu laikotarpiu. Esminė mūsų komandos motyvacija vystyti ultravioletinį respiratorių iki jo patekimo į rinką yra jausmas, kad taip prisidedame prie žmonių apsaugojimo ir gyvybių gelbėjimo. Mus jungia didelis noras padėti spręsti sveikatos priežiūros sistemą užgriuvusias problemas“, – mintimis dalinosi projekto vadovas Adomas Klimantas.

A.Klimantas 15min teigė, kad kuriant produkto bus siekiama tokio UV spinduliuotės intensyvumo, kad biologinėms medžiagoms žalingi spinduliai paveiktų 99,9 proc. viso oro tūrio, kurį įkvepia žmogus, tačiau kaukės konstrukcija bus tokia, kad žmogaus odos nepasieks nei tiesioginiai, nei po atsispindėjimo išsklaidyti UV spinduliai, todėl bus užtikrintas ir asmens saugumas nuo vėžinių susirgimų, kuriuos sukelia ultravioletinė spinduliuotė.

Įvertintas kaip vienas geriausių hakatono laimėtojų, komanda buvo apdovanota asmeniniu Vlado Lašo ir specialiuoju prekinio ženklo „INVENTSHIP“ įsteigtais prizais.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis