Ir nors jau pastebima pozityvių tendencijų moterims vis drąsiau žengiat į šią sritį, šalyje vis dar gajūs lyčių stereotipai ne vieną profesijas verčia skirstyti į vyriškas ir moteriškas. Sektoriaus lyderiai neabejoja, kad ši situacija privalo keistis ir siunčia aiškią žinutę apie savąjį karjeros kelią svarstantiems abiturientams: pokyčiai prasideda nuo jūsų pačių.
Sritis itin perspektyvi, bet specialistų trūksta
Žvelgdama į rinkoje vykstančius procesus, „Danske Bank“ Lietuvoje žmogiškųjų išteklių vadovė Indrė Sakalauskienė pastebi, kad jau kelerius metus ypač populiarėja su IT ir kitomis technologijomis susijusios specialybės. Dirbti šioje srityje dažniausiai renkamasi dėl dinamiškumo, globalių tendencijų atliepimo ir nuolatinės galimybės tobulėti.
„Ne paslaptis, kad šių sričių specialistai dažnai turi privilegiją laisvai rinktis darbdavį ir tuo pačiu išsiderėti geriausias sąlygas bei atlyginimą. Koronaviruso pandemija sustiprino ir nuotolinio darbo populiarumą, kas leidžia geriau suderinti darbo ir laisvalaikio režimą“, – apie privalumus pasakoja I.Sakalauskienė.
Ji priduria, kad į darbo rinką įsiliejančiam jaunimui IT ir technologijų sritys gali būti įdomios ir dėl savo artumo – juk technologijos jau tapo neatskiriama gyvenimo dalimi. Kad tokia nauja realybė jaunuoliams padeda įsilieti į rinką, pastebi ir kompetencijų centro „Telia Global Services Lithuania“ personalo vadovas Mindaugas Šestilo.
„Nuo mažų dienų naudojamos technologijos ir jų veikimų principų suvokimas leidžia jau pirmo kurso studentui turėti nemenką pagrindą žinių plėtrai. Savo organizacijoje pastebime, kad toks požiūris į technologijas įtraukia darbuotojus – jie kasdien naudoja savo kurtus produktus ar paslaugas: TV sistemas, portalus, aplikacijas ir kitus įrankius“, – teigia M.Šestilo.
Darbdavių teigimu, prie šių sričių populiarumo prisideda ir plačios įsidarbinimo perspektyvos. Įmonėms kone visada trūksta gerų IT specialistų – skaičiuojama, kad šiam sektoriui šiandien trūksta apie 14 tūkst. darbuotojų. Vien „Danske Bank“ ir „Telia“ šiuo metu ieško daugiau nei pusės tūkstančio darbuotojų, didelė jų dalis – technologijų srities atstovai.
Stabdo vyraujantys stereotipai
Nepaisant akivaizdžių naudų ir privalumų, daliai apie karjerą technologijų srityje svajojančių abiturientų vis dar nedrąsu žengti pirmąjį žingsnį. Kaip pastebi I.Sakalauskienė, viena pagrindinių to priežasčių – visuomenėje vis dar gajūs stereotipai, kad vyrai tinkamesni vieniems, o moterys – kitiems darbams. Tačiau toks įsivaizdavimas visiškai nebeatitinka šių dienų realybės.
„Vis daugiau merginų renkasi tradiciškai vyriškomis laikomas IT ar technologijų studijas. Vyrai – atvirkščiai: vis daugiau jų matome žmogiškųjų išteklių, komunikacijos, administravimo, aptarnavimo ir panašiose srityse“, – sėkmingus pavyzdžius vardija „Danske Bank“ Lietuvoje žmogiškųjų išteklių vadovė.
Padėtis pamažu keičiasi ir, pavyzdžiui, „Danske Bank“ IT srityje jau kas penkta darbuotoja – moteris. Pokyčius pastebi ir pirmosios tik merginoms bei moterims skirtos mentorystės ir technologinio turinio programos Lietuvoje „Women Go Tech“ vadovė Ūla Pociūtė. Per penkerius metus šia mentorystės programa besidominčių moterų skaičius išaugo kone keturis kartus ir šiemet programa pritraukė per tūkstantį norinčiųjų dalyvauti. Tačiau anot pašnekovių, šie skaičiai vis dar nepakankami. Kad jie augtų greičiau, lyčių stereotipai turėtų būti sėkmingiau griaunami dar vaikystėje.
„Šeimose neretai vis dar įprasta vadovautis stereotipais renkantis vaikų žaislus, knygas, popamokinę veiklą. Tuo tarpu mokyklose trūksta informacijos apie karjeros galimybes ir padrąsinimo merginoms rinktis tiksliuosius mokslus, kurie dažniau klaidingai įvardijami kaip labiau tinkantys vaikinams. Tai prisideda prie kritinių skaičių – visoje Europos Sąjungoje tik apie 34 proc. gamtos mokslų, technologijų, inžinerijos ir matematikos absolvenčių yra moterys“, – problemas akcentuoja Ū.Pociūtė.
Požiūrį keičia šalies darbdaviai
I.Sakalauskienė antrina, kad prie problemos sprendimo turėtų prisidėti ir sėkmės pavyzdžius viešinantys bei gerąsias praktikas pritaikantys darbdaviai. Jau dabar „Danske Bank“ gairėse atrankos procesams akcentuojama, kad samdymas negali būti grįstas lyties pagrindu.
„Taip pat skatiname visus samdančius vadovus vertinti įvairovės aspektą savo komandose, itin daug dėmesio skiriame darbuotojų edukavimui lygybės temomis. Prie to prisideda ir skaidri atlygio politika, kai nepriklausomai nuo lyties ar kitų ypatumų, tas pačias pozicijas užimantys darbuotojai turi gauti vienodą atlygį“, – teigia specialistė.
Pastangas deda ir „Telia Global Services Lithuania“ – vadovų lygmenyje jau beveik pasiekta visiška lyčių lygybė, o vertinant visą organizaciją moterų užimamų pozicijų kiekis sudaro 39 proc.
„Prie problemos sprendimo priartėti galime tik supratę, kodėl ji egzistuoja, ir tuo pačiu keisdami savo mąstymą. Todėl visiems naujiems vadovams, atrankų specialistams ir personalo konsultantams turime parengę specialius pasąmoningo šališkumo mokymus, kurių tikslas paaiškinti, kaip kiekvienas iš mūsų pasąmonėje jau turi visuomenės, šeimos ir aplinkos suformuotus šališkumus“, – kalba M.Šestilo.
Rinkitės tai, kas artimiausia
Šiuo metu svarbius būsimos karjeros sprendimus priimančius abiturientus Ū.Pociūtė drąsina rinktis sau labiausiai tinkamą kelią bei neabejoja, kad visos specialybės yra atviros ir tinkamos visiems, nepriklausomai nuo lyties – telieka mokytis ir kurti savo svajonių karjerą.
„Renkantis studijų kryptį pirmiausia linkėčiau klausyti savęs, įsivertinti, kokie dalykai mokykloje patinka labiausiai, ar kokius įgūdžius lavinančios užduotys yra įdomiausios. Radus artimą sritį net ir joje pasitiksiančius iššūkius įveiksite drąsiau ir lengviau. Taip pat pasidomėkite ne tik studijų programomis, bet ir karjeros galimybėmis, pavyzdžiui, ar gautas išsilavinimas leis įsidarbinti norimoje srityje“, – pataria „Women Go Tech“ vadovė.
Jai antrina M.Šestilo ir pataria abiturientams atsiriboti nuo aplinkos įtakos ir vyraujančių stereotipų bei nebijoti eksperimentuoti. Jo teigimu, kad ir koks sprendimas būtų priimtas renkantis studijas, jis nėra nepakeičiamas – visada yra alternatyvų, jei įsitikinama, kad esate ne savo rogėse.
„Išbandyti dominančias specialybes padeda ir jauniesiems talentams skirta „Danske Bank“ talentų programa „FuturePros“. O jau pasirinkus visada galėsite perstoti į kitą studijų kryptį arba rinktis papildomus kitos srities kursus, pavyzdžiui, to paties programavimo. Kai įmonės taip lanksčiai žiūri į karjeros keitimą, tam tikrus įgūdžius kaupti ar net persikvalifikuoti galima jau dirbant“, – neabejoja I.Sakalauskienė.