Tikimasi, kad plūduriuodami vandens telkinių paviršiuje, jie apsaugos vandenį ne tik nuo dulkių, kenksmingų cheminių junginių, dumblių susidarymo ir kitų nepageidautinų laukinės gamtos priemaišų, bet ir nuo garavimo – apskaičiuota, kad per metus šiame vandens telkinyje išgaruoja apie 1,2 mlrd. litrų vandens.
Tuščiaviduriai plastikiniai kamuoliukai tiesiog plūduriuoja vandens paviršiuje ir suformuoja savotišką apsauginę plutą, kuri uždengia vandens paviršių ne tik nuo teršalų, bet ir nuo šildančių bei garavimą skatinančių saulės spindulių.
Vandens kokybės gerinimui plastikinių rutuliukų idėją pasiūlė buvęs Los Andželo Vandens ir energijos skyriaus specialistas Brianas White. Mintis jam kilo sužinojus apie „paukščių baidymo kamuoliukus“, kurie išberiami į oro uostų teritorijose esančius tvenkinius. Jis sugalvojo patobulinti tokius kamuoliukus taip, kad šie ne tik blokuotų vandens paviršių nuo gyvūnų teršalų, bet ir uždengtų saulės spindulius bei apsaugotų nuo tam tikrų cheminių reakcijų, kurių metu vandenyje susidaro sveikatai kenksmingi bromatai.
Didelio obuolio dydžio plastikinis rutulys kainuoja 36 centus. Rutuliai yra juodi – jie atspindi ultravioletinius spindulius.
Milijonai tokių rutuliukų išpilta ne tik Silmaro, bet ir Aperstouno, Eliziejaus ir Aivenho vandens rezervuaruose. Vandens garavimo efektas juose sumažintas 85-90 proc.
„Sutaupytais 1,2 mlrd. litrų geriamojo vandens per metus būtų galima aprūpinti 8,1 tūkst. gyventojų“, – sakė miesto tarybos narys Mitchas Englanderis.
Prieš kelias dienas į Silmarą buvo išleista paskutinė 20 tūkst. iš polietileno pagamintų kamuoliukų porcija – iš viso šiam regiono vandens saugojimo projektui skirta 34,5 mln. dolerių. Tikimasi, kad, lyginant su įprastinėmis vandens saugos priemonėmis, plastikiniai kamuoliukai leis sutaupyti apie 250 mln. dolerių (tiek atsieina tradicinių metodų įgyvendinimas).