15min yra rašę, kad Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos (LHMT) tinklalapis meteo.lt veikdavo netinkamai, jei į jį vienu metu užsuka per daug lankytojų.
Pavyzdžiui, įspėjimus per gyventojų perspėjimo ir informavimo sistemą (GPIS) gaunantys mobiliųjų telefonų turėtojai žinutėje dažniausiai mato ir sakinį, kad daugiau informacijos jie gali rasti minėtame meteo.lt.
Tačiau kai žinučių gavėjai dėl minėtos papildomos informacijos suplūsdavo į meteo.lt , tinklalapis dėl apkrovų užlūždavo.
2023 m. rudenį, pati tarnyba 15min minėjo, kad panašios tendencijos dėl minėto tinklalapio pastebimos ne pirmus metus – jis buvo nepritaikytas dideliam lankytojų srautui.
Atnaujintą svetainę meteo.lt pristatė 2023 m. spalį, o sausio 10 d. atnaujinta LHMT interneto svetainė (kuri nuo paleidimo 2023 metais žinoma kaip new.meteo.lt) buvo pilnai perjungta.
Kaip 15min komentavo LHMT atstovai, meteo.lt portalo atnaujinimas tiekėjo buvo įgyvendintas laiku, išpildant visas viešojo pirkimo techninės specifikacijos sąlygas.
„Naujas puslapis užtikrina vieną iš LHMT veiklų sėkmingą įgyvendinimą – įspėti apie gaivalines nelaimes, stichinius, katastrofinius reiškinius ir staigius orų pokyčius. Puslapio galimybės išbandytos ir realiose ypatingose situacijoje, kai esant pavojingoms orų sąlygoms jo lankomumas per kelias minutes padidėja padidėja iki 10 kartų lyginant su įprastu vartotojų srautu“, – nurodoma atsiųstame komentare.
Šalia informacijos teikiamos pagal LR teisės aktuose numatytus bendruosius reikalavimus valstybės institucijų interneto svetainėms visuomenė yra informuojama apie šiuos pavojingus reiškinius: agrometeorologiniai reiškiniai, apledėjimas, vėjas, rūkas, labai aukšta temperatūra, labai žema temperatūra, perkūnija, lietus, gaisringumas, snygis, pūga.
„Labiau pažengę vartotojai atras nuolat atnaujinamus palydovų ir radarų duomenis, mokslui ir verslui atvertos galimybės naudotis hidrologiniais ir meteorologiniais duomenimis aplikacijų programavimo sąsajos priemonėmis (API). Tolimesnis svetainės palaikymas ir vystymas atliekamas LHMT darbuotojų“, – nurodoma komentare.
Atsisakė užsienio serverių
Mažiausią kainą konkurse pasiūlė ir projekto atnaujinimą vykdė MB „Slyva“. Ji projektą turėjo užbaigti per 19 mėnesių. Kaip anksčiau 15min komentavo LMHT atstovai, pradinėje pateiktoje versijoje buvo rasta rimtų neatitikimų, o „greitaveika iškeltų reikalavimų neatitinka“.
Visgi galiausiai bendrovė išpildė iškeltus reikalavimus ir sutilpo į nustatytą periodą.
Jos vadovas Arnas Mikulskis teigė, kad už pasiūlytą 29 680 eurų (plius pridėtinės vertės mokestis) kainą bendrovė užbaigti projekto nesugebėjo, todėl derėjosi su Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba dėl projekto biudžeto padidinimo.
Kadangi to institucija nepadarė, vadovas teigia skirtumą tarp pasiūlytos ir realios kainos turėjęs dengti iš savo kišenės.
Neskaitant greitaveikos, dizaino ir terminų atnaujinimo, buvo kardinaliai pagerinta mobilioji versija, įdiegtas automatinis lankytojo vietos nustatymas, tinklapis atsimena anksčiau žiūrėtus miestus, tad lankytojas gali juos atsiversti vienu paspaudimu.
Taip pat pakeistas atvaizdavimas: galima iškart matyti visos savaitės orų prognozę, ji taip pat suskaidyta į keturis paros laikotarpius.
„Reikia pripažinti, tai viena sudėtingiausių viešų valstybinių svetainių, su begale orų formulių, žemėlapių, radarų ir integracijų. <...> Minėtos integracijos buvo sujungtos per tarpinius užsienio serverius, todėl veikė lėtai. Mes atsikratėme tarpinių serverių, dabar viskas vyksta tiesiai per Meteo serverius, tad greitis pagerėjo drastiškai. Tam integracijas reikėjo perrašyti nuo nulio. Rezultatas toks, kad, kuomet anksčiau svetainė „nulūždavo“ sulaukusi vos didesnio srauto, tai šiandien ji ne tik nebenulūžta, bet nesulėtėja net stichijų metu, kuomet būna didelis antplūdis – vis tiek pasikrauna per mažiau nei sekundę“, – komentavo A.Mikulskis.
Iki 2024 m. meteo.lt svetainė nebuvo atnaujinta apie dešimtmetį.