Testavo imituojant sportinę aplinką
UCL Sporto, fizinių pratimų ir sveikatos instituto atliktame tyrime nustatyta, kad menstruacijų metu pagerėja ir sportininkių tikslumas bei dėmesys detalėms.
Tai paneigia ir nusistovėjusią požiūrį apie tai, kaip moterys sportuoja menstruacijų metu.
Žurnale „Neuropsychologia“ aprašytas tyrimas, kurio metu buvo analizuojami 241 dalyvio (įskaitant 96 vyrus ir 47 moteris, kurioms dėl kontraceptinių priemonių mėnesinės nėra reguliarios, kad būtų galima palyginti) rezultatai. Dalyviai turėjo atlikti seriją kognityvinių testų, tarp kurių buvo dviejų savaičių pertraukos, ir pateikti reakcijos laiko ir klaidų duomenis.
Šie testai specialiai buvo sukurti taip, jog imituotų tai, kaip sportininkų smegenys veikia rungtynių metu: turi greitai mąstyti, sparčiai reaguoti, apdoroti erdvinę informaciją ir sutelkti dėmesį.
Testų metu dalyviai buvo paprašyti fiksuoti ir savo nuotaiką bei kūno duodamus ženklus. Mokslininkai pasitelkė mobilias mėnesinių fiksavimo programėles, kad galėtų tiksliai nustatyti, kurioje ciklo fazėje sportininkės buvo, atlikdamos testus.
Mėnesinių metu fiksuoti rezultatai nustebino
Nors tyrimas parodė, kad sportininkės vėlyvojoje folikulinėje ciklo fazėje, artėjant ovuliacijai, ir vėlesnėje liuteininėje fazėje, prieš pat kraujavimą, buvo linkusios prasčiau atlikti kognityvines užduotis, kita tyrimo dalis mokslininkus nustebino.
Štai pačių menstruacijų metu jų kognityviniai gebėjimai pasiekdavo aukščiausią lygį.
Nors šios sportininkės menstruacijų metu jautėsi blogiau ir manė, kad tai neigiamai veikia jų rezultatus, mėnesinių metu jos demonstruodavo geriausius rezultatus.
Tirs sportuojančių moterų ir kontraceptikų santykį
Pagrindinė tyrimo autorė daktarė Flaminia Ronca dienraščiui „The Guardian“ teigė, kad atradimas, jog moterys per mėnesines pasiekia geresnių rezultatų, yra „netikėtas“.
Anot jos, tai gali pakeisti požiūrį į sportininkių rezultatus atsižvelgiant į jų menstruacinį ciklą.
„Stebina tai, kad dalyvių rezultatai buvo geresni, kai joms buvo mėnesinės, o tai prieštarauja tam, ką moterys ir galbūt apskritai visuomenė mano apie jų gebėjimus šiuo konkrečiu mėnesio laiku“, – sakė F.Ronca.
Kaip rašoma mokslo žurnale „Science Alert“ sportininkų vyrų ir moterų reakcijos laikas ir tikslumas nesiskiria, tad kitas tyrėjų žingsnis – ištirti, kaip skirtingos hormoninių kontraceptikų rūšys ar dozės gali paveikti sportininkų smegenų veiklą ar net apsaugoti nuo traumų, kaip rodo kai kurie ankstesni tyrimai.