2024 04 07

Mėnulio lenktynės 2. „Mes nusprendėme skristi į Mėnulį!“

Praėjusio amžiaus šeštojo dešimtmečio pabaigoje ir septintojo pradžioje žmonija žengė pirmuosius žingsnius į kosmoso erdvę. Iš esmės tai buvo dviejų supervalstybių – Sovietų Sąjungos ir Jungtinių Amerikos Valstijų dvikova. Visas pasaulis užgniaužęs kvapą stebėjo, kaip dvi politinės priešininkės stengiasi aplenkti viena kitą ir visiems įrodyti savo technologinį pranašumą.
Prezidentas Johnas F.Kennedy su Wernheriu von Braunu ir koncepcinis „Apollo“ Mėnulio modulio modelis
Prezidentas Johnas F.Kennedy su Wernheriu von Braunu ir koncepcinis „Apollo“ Mėnulio modulio modelis / NASA nuotr.

Pirmuosiuose kovos raunduose gerokai sėkmingiau pasirodė sovietai: jie pirmieji į kosmoso erdvę iškėlė dirbtinį palydovą, gyvūnus ir galiausiai žmogų. Amerikiečiai kelerius metus tik sekė iš paskos ir atsilikdami kartojo tai, ką triumfuojantys sovietai jau buvo atlikę prieš tai. Bet artėjo permainų metas.

Wikipedia.org nuotr./Jurijaus Gagarino triumfo turnė po pasaulį. Varšuva, 1961 m. liepos 20 d.
Jurijaus Gagarino triumfo turnė po pasaulį. Varšuva, 1961 m. liepos 20 d. / Wikipedia.org nuotr.

1960 m. lapkritį Johnas F.Kennedy buvo išrinktas prezidentu po kampanijos, kurioje pažadėjo pasiekti Amerikos pranašumą prieš SSRS kosmoso tyrimų ir priešraketinės gynybos srityse. Prieš rinkimus J.F.Kennedy kritikavo JAV „raketinį atsilikimą“ nuo sovietų, dėl kurio, jo teigimu, buvo kaltas nepakankamai aktyviai veikęs prezidentas Dwigthas D.Eisenhoweris. J.F.Kennedy deklaravo, kad kosminės technologijos ne tik stiprina šalies karinę galią, bet yra ir nacionalinio prestižo reikalas.

Wikipedia.org nuotr./Johnas F.Kennedy prezidento rinkimų kampanijos metu. 1960 m. spalis
Johnas F.Kennedy prezidento rinkimų kampanijos metu. 1960 m. spalis / Wikipedia.org nuotr.

Po Jurijaus Gagarino skrydžio Amerikos politikų nuogąstavimai, kad JAV vis labiau atsilieka kosmoso technologijų varžybose, tik sustiprėjo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
LEA kviečia seną katilą keisti nauju šilumos siurbliu. Pasinaudojus skiriamomis dotacijomis galima sutaupyti net iki 90 proc. šilumos siurblio kainos
Reklama
6 Juodkalnijos perlai – kurį kurortą rinksitės jūs?
Reklama
Geras regėjimas be akinių ir kontaktinių lęšių – tik 699 Eur abiems akims, operaciją atliekant Vilniaus klinikoje „Naujas regėjimas“
Reklama
Gyvenimas ant upės kranto – Nemuno vingyje iškilo 38 sklypų kvartalas „Druskininkų slėnis“