Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Meteoritų kolekcininkai skuba į Čeliabinską ieškoti kosmoso aukso

Labiausiai pasišventę meteoritų kolekcininkai iš viso pasaulio skuba į Rusiją, Čeliabinsko regioną ieškoti penktadienį ten nukritusio meteorito atplaišų. Iš kosmoso atskriejusio 10 tūkst. tonų akmens nuolaužos gali būti vertingesnės net už auksą, praneša Space.com.
Interneto aukcione „eBay“ jau pasirodė pirmieji skelbimai, kurių autoriai tikina parduodantys penktadienį nukritusio meteorito atplaišas.
Interneto aukcione „eBay“ jau pasirodė pirmieji skelbimai, kurių autoriai tikina parduodantys penktadienį nukritusio meteorito atplaišas. / Ebay.com nuotr.

„Tai yra didžiausias mano gyvenimo įvykis, – sako meteoritų perpardavinėtojas Michaelas Farmeris iš Tuksono (JAV, Arizonos valstija). – Tai labai jaudinantis įvykis tiek mokslininkams, tiek kolekcininkams. Panašu, kad meteorito nuolaužų bus pakankamai daug.“

Nors didžioji dalis meteorito sudegė atmosferoje, jis buvo pakankamai didelis, kad nemažai jo nuolaužų pasiektų žemę. Todėl meteoritais prekiaujantis M. Farmeris jau ruošiasi kelionei į Rusiją: „Nė už ką nepraleisčiau tokios galimybės.“

Anot jo, į Čeliabinską jau patraukė ir kiti jo pažįstami meteoritų kolekcininkai. „Manau, rinkoje artimiausiomis dienomis atsiras nemažai (šio meteorito) pasiūlos“, – svarstė M. Farmeris.

Jis pridūrė, kad Rusijoje rinkti meteoritus ir juos eksportuoti yra legalu, tereikia susitvarkyti dokumentus.

Šio meteorito atplaišų vertė kol kas nėra žinoma: kuo neįprastesnė bus jo sandara ir kuo mažiau atplaišų atsiras prekyboje, tuo jos bus brangesnės.

Pirmieji skelbimai

Beje, interneto aukcione „eBay“ jau pasirodė pirmieji skelbimai, kurių autoriai tikina parduodantys penktadienį nukritusio meteorito atplaišas. Tačiau Kalifornijos universiteto geologijos profesorius, meteoritų ekspertas Alanas Rubinas mano, kad tai gali būti klastotės. „Vieno skelbimo nuotraukoje aš mačiau kažką panašaus į šlaką“, – sakė A. Rubinas. Šlakas yra skystis, kuris susirenka ant išlydyto metalo paviršiaus, o sukietėjęs virsta medžiaga, panašia į stiklą arba akmenį.

Nors Rusijos mokslininkai dar nepaskelbė, koks tai buvo meteoritas, internete paviešintos jo atplaišų nuotraukos leidžia susidaryti aiškesnį vaizdą. „Man iškart aišku, kad meteoritas nėra iš geležies. Taigi tai veikiausiai yra kažkokia chondrito – akmens meteorito – atmaina“, – sakė Tuksono Planetų tyrinėjimų instituto mokslininkas Marcas Friesas.

Šią prielaidą patvirtina ir tai, kad geležies meteoritai rečiau sprogsta atmosferoje nei akmens meteoritai.

Meteoritai skirstomi į dvi pagrindines kategorijas: akmens ir geležies. Pastaruosiuose daugiau nei 90 proc. medžiagos yra geležis, o didžiąją dalį chondritų sudaro akmuo ir nedidelės geležies dalelės.

Skaičiuojama, kad daugiau nei 70 proc. visų į Žemę nukritusių meteoritų yra chondritai.

„Ištyrę meteoritus ir nustatę, iš kur jie atkeliavo, galime susidaryti ankstyvosios saulės sistemos žemėlapį. Tai leidžia susidaryti aiškesnį vaizdą apie visos planetų sistemos kilmę“, – sakė A. Rubinas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?