Optimizmu netrykšta
Antradienį paskelbtame interviu „Moderna“ generalinis direktorius Stephane'as Bancelis sakė, kad duomenys apie esamų vakcinų veiksmingumą bus gauti per ateinančias dvi savaites, bet mokslininkai optimizmu netrykšta.
„Visi mokslininkai, su kuriais kalbėjausi... sako „tai neišeis į gera“, – laikraščiui sakė S.Bancelis.
Jo perspėjimas nuskambėjo Didžiojo septyneto (G-7) ministrams skubiai surengus pasitarimą dėl naujojo viruso varianto, jau plintančio pasaulyje ir paskatinusio valstybes uždaryti sienas bei imtis kitokių suvaržymų grėsmei suvaldyti.
Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) pripažino, kad omikron varianto keliama rizika yra „labai didelė“.
S.Bancelis sakė, kad tyrėjai labai susirūpinę, nes 32 iš 50 mutacijų, nustatytų naujos padermės genome, yra susiję su baltymu, iš kurio viruso paviršiuje formuojasi dygliai – dariniai, leidžiantys patogenui užkrėsti žmogaus organizmo ląsteles.
Būtent dyglio baltymas arba jį koduojanti genetinė medžiaga yra naudojama vakcinose, turinčiose „apmokyti“ imuninę sistemą atpažinti koronavirusą ir sparčiau į jį reaguoti.
Mažesnis veiksmingumas
„Moderna“ vadovas sakė FT, kad esamų skiepų veiksmingumas omikron atmainos atžvilgiu veikiausiai bus reikšmingai mažesnis.
Ši bendrovė, kaip ir JAV farmacijos milžinė „Pfizer“, jau pranešė kurianti vakciną nuo naujosios koronaviruso atmainos.
S.Bancelis sakė, kad jo bendrovė 2022 metais gali pagaminti 2–3 mlrd. atnaujintos vakcinos dozių, bet pažymėjo, kad būtų pavojinga perorientuoti visą gamybą konkrečiai kovai su omikron variantu, nes vis dar plinta ir ankstesnės viruso atmainos.
„Moderna“ vadovo pasisakymų neraminantis tonas skyrėsi nuo politikų pastangų išsaugoti ramybę.
JAV prezidentas Joe Bidenas pirmadienį sakė, kad naujoji viruso atmaina „nėra priežastis panikuoti“.