2023 07 30

Mokslas apie kofeiną: ar tikrai kava prabudina ir kokia kofeino dozė yra mirtina?

Didžioji dalis žmonių neįsivaizduoja savo ryto rutinos be puodelio garuojančios kavos. Daugiausia dėl to, kad išsklaidytų rytinį mieguistumą. Tačiau ar kada susimąstėte, kaip kofeinas sukuria budrumo būseną?
Rimantas Stuka
Rimantas Stuka / Vida Press ir asmeninio archyvo nuotr.

15min tęsia straipsnių ciklą „Mokslas apie...“, kuriame mokslininkai atsakys į svarbius ir aktualius klausimus įvairiomis temomis – nuo sveikatos iki kosmoso.

Kava yra vienas iš labiausiai paplitusių gėrimų pasaulyje. „Statista“ duomenimis, 2020/2021 m. pasaulyje buvo suvartota apie 166,63 mln. 60 kg kavos maišelių.

Turint omeny tokį milžinišką kavos populiarumą nenuostabu, jog mokslininkai šį gėrimą ir jame esantį kofeiną nagrinėja įvairiais pjūviais, kurie gali nustebinti: štai Pietų Floridos universiteto atlikto tarptautinio tyrimo duomenimis, kofeinas turi įtakos tam, ką perkate ir kiek išleidžiate apsipirkdami.

„Žmonės geria kavą dėl aktyvinančio poveikio, bet vėlgi, literatūroje yra aprašyta įvairūs poveikiai“, – 15min pasakojo prof. Rimantas Stukas, Vilniaus universiteto Visuomenės sveikatos katedros vedėjas.

Vida Press nuotr./Kavos puodelis
Vida Press nuotr./Kavos puodelis

Mokslininko teigimu, kofeinas pats savaime nesukelia budrumo – šios medžiagos veikimas daug įdomesnis.

15min R.Stukas atskleidė, kokia kofeino dozė gali būti mirtina, ką svarbu žinoti žindančioms moterims ir ar kava be kofeino iš tiesų yra be kofeino.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis