15min tęsia straipsnių ciklą „Mokslas apie...“, kuriame mokslininkai atsako į svarbius ir aktualius klausimus įvairiomis temomis – nuo sveikatos iki kosmoso.
Daugiau iš ciklo „Mokslas apie...“
- Mokslas apie hipnozę: kaip ji veikia ir kada realybėje patiriame į tai panašią būseną?
- Mokslas apie kofeiną: ar tikrai kava prabudina ir kokia kofeino dozė yra mirtina?
- Mokslas apie smegenų implantus: ar ši technologija gali valdyti žmogų ir kada paplis pasaulyje?
- Mokslas apie miegą: kaip įvaldyti savo sapnus ir ką daryti pajutus miego paralyžių?
- Mokslas apie grybus: ar iš tiesų gali paversti žmones zombiais ir sukelti naują pandemiją?
Šįkart su mokslininke kalbamės apie muziką ir kaip atsirandančios technologijos keičia jos vartojimą.
„Atsiradus „Spotify“ ir kitoms panašioms platformoms muzikos klausoma vis daugiau, nes ji tapo lengviau prieinama. Dabar žmonės muzikos klausosi visur: važiuodami į darbą ar namus ir stovėdami spūstyse, tvarkydamiesi namus, bėgiodami, nes tai padeda, palaiko ritmą.
Daugelis ADHD sindromą turinčių vaikų nuolat būna su ausinėmis, jie klausosi muzikos, nes kitaip nepakankama stimuliacijos dėmesiui sutelkti, muzika tą stimuliaciją padidina.
Žmonės tiesiog išmoko muziką panaudoti savo kasdienėje veikloje. Tai gali būti pagalba, o gal kaip fonas, tokiu atveju neretai muzikos net nesiklausoma, ji negirdima“, – aiškina N.Snape.
Pasak jos, visi šie pokyčiai paveikė ir lopšines – anksčiau praktiškai visose kultūrose norėdami nuraminti vaikus gyventojai dainuodavo lopšines, o dabar tai daroma vis rečiau. Muzika tiesiog įjungiama telefone.
„Bet apie tai dar nėra atlikta tyrimų, kad galėtume pasakyti, kas čia iš tiesų vyksta“, – paminėjo ekspertė.
Visgi dainavimas ar grojimas instrumentu yra geras būdas nuraminti verkiantį kūdikį, tik reikia žinoti taktiką.
Kokia ji, kaip muzika veikia žmones, nuo ko priklauso, kokių žanrų klausomės, kaip muzikos terapija gelbėja ir padeda net demencija sergantiems seneliams bei kodėl muzikantai yra blogiausi muzikos terapijos pacientai – apie visa tai ir dar daugiau 15min interviu su N.Snape.