„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Mokslininkai griauna populiarų mitą apie rūkymą: šis privalumas – įsivaizduojamas

Daugelis žmonių žino, kokią žalą sveikatai sukelia rūkymas. Tačiau dažnai šalia to pabrėžiamas ir vienas tabako rūkymo privalumas. Tik ar jis nėra įsivaizduojamas?
Cigaretės
Cigaretės / 123rf.com nuotr.

Rūkantieji dažnai sako, kad tai daro dėl socialinės tabako funkcijos. Šalia biurų pastatų besisukiojantys žmonės dažnai traukia cigaretes ir tabako dūmuose apsvarsto kai kurias su darbu susijusias detales. Be to, rūkantieji tokių pokalbių metu išvysto draugystes. Taigi, cigaretės žmonių rankose atlieka šiokią-tokią socialinę funkciją, kuri kai kuriems žmonėms tampa vienu iš motyvų neatsisakyti šio nepaprastai žalingo įpročio.

Tačiau Londono Universiteto koledžo mokslininkai norėtų pakeisti tokį mąstymą. Naujame tyrime jie išanalizavo 8780 žmonių duomenis. Tyrimo dalyviai, kurių duomenys buvo surinkti didesnio senėjimo tyrimo metu, buvo bent 50 metų amžiaus ir gyveno Anglijoje.

Informacija buvo renkama daugiau nei 12 metų. Žinoma, rūkymas buvo viena iš tyrimo kategorijų, kaip ir psichinė sveikata.

Mokslininkai pastebėjo, kad rūkantieji su amžiumi vis dažniau likdavo vieni. Jie rečiau dalyvavo socialiniuose susibūrimuose, rečiau įsiliedavo į kultūrines bendruomenės veiklas, turėjo mažiau draugų ir šeimos narių, su kuriais palaikytų artimą kontaktą. Rūkantieji dažniau ir namuose likdavo vieni. Ir dažniau jautėsi vieniši.

Ryšys tarp vienišumo ir rūkymo buvo toks ryškus, kad mokslininkai drąsiai teigia – jis nėra atsitiktinis. Tiesa, šio tyrimo nepakanka priežastiniam ryšiui nustatyti. Yra tikimybė, kad rūkymas nesukelia vienišumo ir visa tai – tik sutapimas.

Tačiau mokslininkai turi minčių, kodėl taip galėtų būti. Visų pirma, rūkantieji dažniau bendrauja su kitais tabako mėgėjais, bet jie anksti miršta arba meta rūkyti, todėl to bendrumo nebelieka. Antra, rūkantieji kenčia nuo kvėpavimo ir fizinės formos problemų, todėl negali/nenori dalyvauti daug fizinių pastangų reikalaujančioje veikloje – žygiuose, šokiuose. Galiausiai, yra tyrimų, kurie rūkymą sieja su protinės sveikatos problemomis – nerimu, depresija ir kitomis. Jos taip pat didina vienišumo tikimybę.

Taigi, jei nenorite sendami tapti labai vieniši, meskite rūkyti. Galbūt dabar rūkymas jums atrodo kaip socialinis užsiėmimas, bet ateityje jis gali tapti jūsų vienišumo simboliu.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs