2013–2022 metais „žmogaus sukeltas atšilimas didėjo beprecedenčiu greičiu – daugiau nei 0,2 Celsijaus laipsnio per dešimtmetį“, rašoma politikos formuotojams skirtame tyrime.
Vidutinis metinis išmetamų teršalų kiekis per tą patį laikotarpį pasiekė rekordiškai aukštą lygį – 54 mlrd. tonų anglies dvideginio ar jo ekvivalento kitose dujose. Tai reiškia maždaug 1700 tonų kas sekundę.
Pasaulio lyderiai su naujais duomenimis susipažins vėliau šiais metais Dubajuje vyksiančioje Jungtinių Tautų klimato kaitos konferencijoje COP28. Joje bus vertinama pažanga, padaryta siekiant 2015-ųjų Paryžiaus susitarime nustatytų su temperatūra susijusių tikslų.
Panašu, kad naujosios išvados verčia pamiršti minėtoje sutartyje numatytą itin ambicingą tikslą pasaulinį atšilimą apriboti 1,5 Celsijaus laipsnio.
Ilgą laiką tai buvo laikoma saugikliu, kad pasaulis būtų sąlyginai saugus klimato atžvilgiu, nors ir krečiamas sunkių padarinių.
„Nors atšilimas dar nesiekia 1,5 laipsnio Celsijaus, anglies dioksido biudžetas greičiausiai bus išnaudotas jau po kelerių metų“, – sakė pagrindinis tyrimo autorius Piersas Forsteris, Lidso universiteto fizikos profesorius.
Kalbėdamas apie anglies dioksido biudžetą, jis turėjo omenyje šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį, kurį žmonija gali išmesti neviršydama minėtosios ribos.
Pasak P.Forsterio ir jo kolegų, kurių daugelis yra pagrindiniai Tarpvyriausybinės klimato kaitos komisijos (IPCC) nariai, šis biudžetas nuo tada, kai IPCC 2021 metais surinko duomenis savo ankstesnei lyginamajai ataskaitai, sumažėjo perpus.