Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Mokslininkai išsiaiškino, kodėl chameleonai keičia spalvą

Chameleonų gebėjimas keisti odos spalvą jau seniai įsitvirtino folklore. Tačiau tikrosios šio spalvingo gebėjimo priežastys ilgai nebuvo žinomos.
Chameleonas
Chameleonas / Scanpix nuotr.
Temos: 2 Spalva Chameleonas

Paprastai chameleonai stengiasi kuo labiau susilieti su aplinka. Bet kai suaugęs patinas susitinka varžovą, jis mikliai paryškėja, pakeisdamas, pavyzdžiui, žalią spalvą į geltoną.

„Nature Communications“ paskelbė, kad chameleonai keičia spalvą pertvarkydami nanokristalų gardelę viršutiniame odos ląstelių sluoksnyje.

Mokslininkai manė kad jie tai atlieka perkeldami pigmentus odos ląstelėse. Tačiau dabar „Nature Communications“ paskelbė, kad chameleonai keičia spalvą pertvarkydami nanokristalų gardelę viršutiniame odos ląstelių sluoksnyje.

Šiose ląstelėse, vadinamuosiuose iridoforuose, yra maži kristalai, sudaryti iš guanino, vienos iš nukleininių rūgščių, sudarančių DNR. Nanokristalai yra išdėstyti labai tvarkingai, todėl įprastai atspindi vieną šviesos spalvą, pavyzdžiui, žalią.

Bet kitam patinui prisiartinus, gyvūnai patempia savo odos ląsteles, taip praplatindami nanokristalų gardelę, priversdami ją atspindėti ilgesnių šviesos bangų spalvą, šiuo atveju geltoną.

Be to, mokslininkai išsiaiškino, kad chameleonai turi ir antrą, gilesnį iridoforų sluoksnį, atspindintį šilumos, infraraudonuosius spindulius, ir, manoma, tai padeda gyvūnui neperkaisti. Šios įžvalgos gali padėti mokslininkams kurti naujas medžiagas, kurios deformuodamosi keistų spalvą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų