Tyrimą atlikę mokslininkai respondentams davė pasiklausyti 74 įvairių garsų įrašus tuo pat metu tikrindami jų smegenų reakciją specialiu aparatu. Vėliau tyrimo dalyvių buvo paprašyta įvertinti išgirstus garsus.
Antroje blogiausių žmogaus ausims garsų vietoje atsidūrė šakutės raižymas per lėkštę, trečioje – kreidos raižymas per lentą.
Tyrime dalyvavusių asmenų smegenų nuotraukos atskleidė, kad į nemalonius garsus smegenys sureagavo kur kas jautriau nei į malonius, pvz., į vandens burbulų pūtimą.
Įvairius žmogaus girdimus garsus apdoroja smegenų klausos žievė, o nemalonūs žmogaus ausims garsai smegenyse aktyvuoja vadinamuosius migdolinius kūnus (lot. amygdalae), kurie yra atsakingi už žmogaus emocijas.
Pavyzdžiui, kai žmogus išgirsta nagų raižymą į lentą, migdoliniai kūnai pradeda reguliuoti smegenų klausos žievės veiklą, dėl to žmogus tampa kur kas jautresnis išgirstam garsui.
Garsų tyrimą atlikę mokslininkai ištyrė 13 savanorių ir išsiaiškino, kad garsams, kurių dažnis siekia 2000–5000 Hz, žmogaus ausis yra pati jautriausia.
Vis dėlto mokslininkai vieningai taip ir nesutarė, kodėl žmogaus ausis yra tokia jautri šio tipo garsams.
„Manau, tokia smegenų reakcija į nemalonius garsus kyla dėl gan primityvių priežasčių. Gali būti, kad smegenys taip perduoda pavojaus signalą“, – tikina tyrimo, kurio rezultatai buvo publikuoti žurnale „Neuroscience“, autorius dr. Sukhbinderis Kumaras.
Jo kolega profesorius Timas Griffithsas pridūrė: „Gali būti, kad šis tyrimas ateityje padės ištirti tokias ligas kaip migrena, mat šia liga sergantiems žmonėms ypač padidėja jautrumas garsams ir kvapams“.
5 žmogaus ausims blogiausi garsai:
1. Peilio raižymas per butelį
2. Lėkštės raižymas šakute
3. Mokyklinės lentos raižymas kreida
4. Liniuotės raižymas per butelį
5. Mokyklinės lentos raižymas nagais