Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Mokslininkai kuria anti-saulės jėgaines – energiją jos gamintų naktį

Saulės jėgainės yra nuostabus išradimas, tačiau jos mažai energijos pagamina tada, kada reikia – naktį jos praktiškai neveikia. Taigi, mokslininkai iš Kalifornijos universiteto jau kuria kitokias, atvirkštines Saulės jėgaines, kurios veiktų ir naktį.
Saulės jėgainė
Saulės jėgainė / „Scanpix“ nuotr.

Iš tikrųjų ši idėja nėra nei nauja, nei kažkuo labai ypatinga. Tačiau profesoriaus Jeremy Munday darbas yra unikalus tuo, kad mokslininkai iš tikrųjų bandys sukurti prototipus ir užrašė pagrindinius koncepcijos duomenis. Jie bandys sukurti atvirkštinę Saulės jėgainę, kuri turėtų sukurti maždaug ketvirtadalį tos energijos, kurią išgauna įprasti Saulės elementai.

J.Munday teigia, kad saulės jėgainės yra paprasti karščio varikliai. Žemė (ir jėgainių kolektoriai) yra palyginti šalta, todėl ją pasiekia daug Saulės energijos. Tačiau naktį, kai Saulė pasislepia už horizonto, Žemė tampa tuo karštuoju kūnu, o kosmosas – šaltuoju. Tereikia sukurti tokius elementus, kurie išnaudotų šį skirtumą.

J.Munday komandos idėja – termoradiaciniai, o ne fotovoltiniai elementai. Įprastos saulės jėgainės, naudojančios fotovoltinius elementus, sugeria matomą šviesą ir ją paverčia elektros energija. Mokslininkai nori sukurti elementus, kurie sugertų žymiai didesnio bangos ilgio energiją, kurią naktį spinduliuoja vėstanti Žemė. Tam reikės ypatingos vietos ir ypatingų medžiagų – J.Munday komanda šiuo metu kuria gyvsidabrio junginius, kurie geriausiai tiktų šiai funkcijai.

Mokslininkai mano, kad tokios jėgainės išgautų keturiskart mažiau energijos nei tos, kurios dirba dieną. Tačiau jos galėtų būti lengvos, kilnojamos ar veikti kartu su įprastomis saulės jėgainėmis, taip pagerindamos jų efektyvumą ir išnaudodamos tą pačią infrastruktūrą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?