Eksperimentą atlikusi komanda viliasi, kad ateityje tokia technologija leis išauginti pakaitinius dantis tiems, kas juos prarado dėl senėjimo ar burnos nepriežiūros. Kiti kamieninių ląstelių tyrimus atliekantys mokslininkai įspėja, kad norint pasiekti tokį tikslą teks įveikti nemažai kliūčių.
Kamieninės ląstelės yra tokios organizmo ląstelės, kurios geba diferencijuotis ir įgyti specifines funkcijas. Iš jų galima išauginti praktiškai bet kokį kūno audinį.
Guangdžou biomedicinos ir sveikatos instituto mokslininkų grupė tyrimo metu nusprendė naudoti žmogaus šlapimą. Jie išskyrė kartu su šlapimu pašalintas ląsteles ir pavertė jas kamieninėmis ląstelėmis. Panaudojant dantį atkartojančias struktūras, šios ląstelės buvo implantuotos pelėms.
Turėjai teigia, kad po trijų savaičių susiformavo dantį primenanti struktūra, su danties pulpa, dentinu ir emaliu. Tiesa, šis dantis nebuvo toks tvirtas kaip užaugęs natūraliai.
Iki šios technologijos panaudojimo praktikoje dar toli, tačiau mokslininkai teigia, kad tai yra svarbus žingsnis į priekį.
Londono universiteto koledžo kamieninių ląstelių mokslininkas Chrisas Masonas mano, kad nusprendę pasirinkti šlapimą kaip pradinę medžiagą kolegos iš Kinijos priėmė ne patį geriausią sprendimą.
„Tai, ko gero, vienas blogiausių šaltinių – visų pirma, jame yra labai mažai ląstelių, o jų pavertimo kamieninėmis ląstelėmis efektyvumas yra labai menkas“, – sako C.Masonas. Jis taip pat įspėjo, kad naudojant šlapimą smarkiai išauga užkrėtimo rizika, lyginant su kitais ląstelių šaltiniais.
„Didžiausias iššūkis šiuo atveju yra tai, kad dantis turėtų pulpą su nervais ir kraujagyslėmis, kurios užtikrina, kad jis prigis ir taps nuolatiniu dantimi“, – sakė mokslininkas.