Mokslininkai: pasaulis dar nepasirengęs kūdikiams redaguotais genais

Garsių mokslininkų grupė tarptautinėje konferencijoje Honkonge ketvirtadienį pareiškė, jog dar per anksti daryti nuolatinius žmonių DNR pakeitimus, kuriuos gali paveldėti ateities kartos, kaip kad teigia padaręs vienas kinų mokslininkas.
Mikrolėkštelė su žmogaus embrionais
Mikrolėkštelė su žmogaus embrionais / „Scanpix“/AP nuotr.

Šios savaitės tarptautinę genų redagavimo konferenciją Honkonge sukrėtė Kinijos universiteto profesoriaus He Jiankui pareiškimas, kad jis sukūrė pirmuosius pasaulyje genetiškai pakoreguotus kūdikius. Pasak jo, prieš kelias savaites gimusių dvynukių DNR buvo pakeista, kad jos neužsikrėstų ŽIV.

Genų redagavimas suteikia galimybę perrašyti genetinį kodą siekiant gydyti ligas ar jų išvengti.

Genų redagavimas potencialiai gali reikšti pagalbą jau gimusiems žmonės ir šios srities bandymai jau vyksta, tačiau pareiškime, kurį ketvirtadienį paskelbė Honkongo konferencijos vadovai, sakoma, jog neatsakinga bandyti šią technologiją su kiaušinėliais, spermatozoidais ar embrionais, išskyrus laboratorinius tyrimus, nes dar nepakanka žinių apie tokių metodų keliamus pavojus ar saugumą.

Pietų Kinijos Šendženo mieste įsikūrusio Pietų mokslo ir technologijų universiteto (SUSTech) profesorius He Jiankui konferencijoje kalbėjo trečiadienį. Konferencijos vadovai paragino atlikti nepriklausomą tyrimą dėl jo pareiškimų.

To, ką sako padaręs He Jiankui, nepriklausomi šaltiniai nėra patvirtinę. Jis ketvirtadienį vėl turėjo kalbėti konferencijoje, bet jau išvyko iš Honkongo ir per atstovą atsiuntė pareiškimą, kuriame sako: „Liksiu Kinijoje, savo tėvynėje, ir visiškai bendradarbiausiu su visais tyrimais dėl mano darbo. Mano neapdoroti duomenys bus prieinami trečiosios šalies patikrinimui.“

Keli garsūs mokslininkai sakė, kad He Jiankui paskelbtas atvejis parodo šios mokslo srities nesugebėjimą kontroliuoti savęs ir griežtesnių principų ar taisyklių būtinybę.

„Nėra neprotinga tikėtis, kad mokslo bendruomenė“ laikytųsi gairių, sakė grupei vadovavęs Nobelio medicinos premijos laureatas Davidas Baltimore'as iš Kalifornijos technikos instituto.

Jau egzistuoja tam tikros taisyklės, kurios turėjo sutrukdyti tam, ką sakosi padaręs He Jiankui, pažymėjo Alta Charo, teisės ir bioetikos specialistė iš Viskonsino universiteto, viena konferencijos organizatorių.

„Manau, kad ši nesėkmė yra jo, o ne mokslo bendruomenės“, – pridūrė A.Charo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis