Žingsnis žmogaus klonavimo link: mokslininkai sukūrė embrionines kamienines ląsteles

JAV ir Tailando mokslininkai pirmą kartą klonavo embrionines kamienines ląsteles, panaudodami DNR iš žmogaus odos ląstelių. Tačiau tyrimo autoriai neigia mėginantys klonuoti žmogų, praneša Dailymail.co.uk.
Besivystantys žmogaus embrionai, kuriuose panaudota DNR iš odos ląstelių, trečiąją vystymosi dieną.
Besivystantys žmogaus embrionai, kuriuose panaudota DNR iš odos ląstelių, trečiąją vystymosi dieną. / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Mokslininkų grupė naudojo panašią techniką, kuria 1996 metais buvo klonuota avis Dolly. Jie paėmė odos ląstelių branduolius ir perkėlė juos į moters kiaušialąstę, kurios genetinė informacija buvo pašalinta. Paveikus ją elektros srove ląstelės pradėjo daugintis, o po kelių dienų susikūrė stabilios ląstelių linijos. Jose atsiradusios kamieninės ląstelės galėjo išsivystyti į bet kokios rūšies ląsteles.

Oregono Sveikatos ir mokslo universiteto biologas Shoukhratas Mitalipovas.
Oregono Sveikatos ir mokslo universiteto biologas Shoukhratas Mitalipovas.

Mokslininkai tikina, kad šio tyrimo tikslas nėra žmogaus klonavimas. „Nors tokie pasiekimai dažnai sukelia viešas diskusijas apie žmogaus klonavimo etiką, tai nėra mūsų tikslas. Taip pat mes netikime, kad mūsų atradimai galėtų padėti kitiems pasiekti progresą žmogaus klonavimo srityje“, – tikino tyrimo vadovas, Oregono Sveikatos ir mokslo universiteto biologas Shoukhratas Mitalipovas.

Jo teigimu, pagrindinis siekis yra pagaminti kamienines ląsteles, kurias būtų galima naudoti regeneratyvinėje medicinoje.

Kamieninės ląstelės gali neribotai daugintis ir išsivystyti į bet kokias kitas organizmo ląsteles. Jos gali būti naudojamos gydant organų pažeidimus ar sunkias ligas – Alzheimerio, įvairias sklerozės atmainas, širdies ligas ir kt.

„Mūsų atradimas siūlo naują būdą pagaminti kamieninių ląstelių pacientams, kurių organai ar jų audiniai turi disfunkcijų arba yra pažeisti, – teigė S.Mitalipovas. – Tokios kamieninės ląstelės gali atkurti ir pakeisti pažeistas ląsteles ar audinius bei padėti milijonams žmonių, sergančių sunkiomis ligomis.“

Gaminant kamienines ląsteles naujuoju būdu būtų naudojami paciento ląstelių branduoliai, o tai leistų užtikrinti, kad organizmas jas priims ir nereikėtų naudoti imuninę sistemą slopinančių vaistų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis