Šiuo metu veiksmingo būdo apsisaugoti nuo maliarijos nėra išrasta. Net Pasaulio sveikatos organizacija skelbia, kad iki 2025 metų tikimasi išrasti vakciną, kurios veiksmingumas siektų 80 proc., praneša Nature.com.
Visgi panašu, kad veiksminga apsauga nuo šios mirtinos ligos gali būti sukurta greičiau.
Nauja vakcina, pavadinimu „PfSPZ“, buvo sukurta naudojant maliariją sukeliančius parazitus Plasmodium falciparum, esančius pirminėje infekcinėje būsenoje.
JAV biotechnologijų kompanija „Sanaria“ panaudojo laboratorijoje užaugintus uodus, kurie buvo paveikti spinduliuote, ir steriliomis sąlygomis išskyrė maliariją sukeliančius parazitus. Tuomet susilpninti maliarijos sukėlėjai nedidelėmis dozėmis buvo leidžiami pacientams, taip skatinant žmogaus organizmo imuninę sistemą.
Nei vienas iš šešių žmonių, kuriems buvo suleistos penkios tokios vakcinos, vėliau įgėlus maliarija užkrėstiems uodams šia liga nesusirgo. Trys iš devynių žmonių, kuriems buvo suleistos keturios vakcinos dozės, liga užsikrėtė. Kontrolinėje grupėje, kuri nebuvo paskiepyta, maliarija užsikrėtė penki iš šešių žmonių.
„Rezultatai mus sujaudino ir nudžiugino, tačiau svarbu atlikti pakartotinius bandymus platesniu mastu“, – sako tyrimui vadovavęs Nacionalinio sveikatos instituto Vakcinų tyrimų centro (Merilandas, JAV) mokslininkas Robertas Sederis.
Šiuo metu naudojamos vakcinos nėra tokios veiksmingos, nes jose yra mažesnis kiekis maliariją sukeliančių parazitų. Veiksmingesnės vakcinos atradimas užtruko dėl to, kad ligos sukėlėjo išskyrimas ir paties skiepo pagaminimas yra labai sudėtingas procesas.
Visų pirma, „Sanaria“ steriliomis sąlygomis turėjo užauginti didelį kiekį uodų, kurie buvo „maitinami“ maliariją sukeliančiu parazitu užkrėstu krauju, o vėliau veikiami radiacijos, siekiant susilpninti parazitus. Taigi suleidus šią vakciną žmogui, organizmas supranta užkratą ir į jį reaguoja, tačiau pati liga neišsivysto. Iš uodų seilių liaukų buvo išskirti milijardai šių parazitų, jie buvo išgryninti ir „užkonservuoti“.
Siekiant įrodyti vakcinos veiksmingumą, dar turės būti atlikti platesnio masto bandymai regionuose, kur maliarija yra labiausiai išplitusi. Bus aiškinamasi, ar ši vakcina apsaugo nuo kitų maliarijos atmainų, kokią įtaką ji turi skirtingo amžiaus ir lyties pacientams.
Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, 2010 metais pasaulyje užregistruota 216 mln. klinikinių maliarijos atvejų ir nuo šios ligos mirė 655 tūkst. žmonių.