Išnykusio Naujosios Zelandijos paukščio mao kaulus tyrę mokslininkai nustatė, kad DNR gyvavimo pusamžis yra 521 metai, skelbia Nature.com. Tai reiškia, kad po tiek metų nutrūksta pusė nukleotidų (DNR junginius sudarančių molekulių) ryšių DNR grandinėje. Praėjus dar tokiam pat terminui nutrūksta pusė likusių ryšių, ir taip toliau.
Galvojate apie gintare užkonservuotus DNR mėginius? Deja, ir tai neišgelbės. Nors tai prailgina DNR gyvavimo laikotarpį, net puikiomis sąlygomis saugomame mėginyje genetinė informacija taps nenuskaitoma ir bevertė po 1,5 mln. metų.
Ir net jei žmonija kada nors išrastų tobulesnius DNR nuskaitymo metodus ar technologijas, situacijos tai nepakeistų. Mat absoliučiai visi nukleotidų ryšiai nutrūksta po 6,8 mln. metų. Pačiu idealiausiu atveju.
Paskutiniai dinozaurai išmirė maždaug prieš 65 mln. metų. Taigi jų nepavyks klonuoti, kad ir kiek pinigų ar pastangų tam būtų skirta.
Šis tyrimas patvirtina ankstesnius įtarimus, kad dinozaurų ir to meto vabzdžių, įstrigusių gintare, DNR informacija yra klaidinga. Iš tiesų ji negalėjo išlikti iki šių dienų.