„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Mokslininkams pavyko sukurti nykstančių raganosių embrioną

Mokslininkai skelbia, kad sėkmingai sukūrė beveik išnykusio šiaurinio baltojo raganosio embrioną – ir jau ne pirmą. Tokiu būdu siekiama išgelbėti rūšį, kurios gyvų atstovų pasaulyje beliko du – ir abi patelės, rašo naujienų agentūra AP.
Šiaurinės baltosios raganosės
Šiaurinės baltosios raganosės / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Gyvybingas embrionas yra tik trečiasis, sukurtas laboratorijoje. Jiems kiaušialąstės gaunamos iš patelių, o apvaisinimui panaudota jau nebegyvų patinų užšaldyta sperma. Embrionai laikomi skystame azote ir per keletą artimiausių mėnesių juos ketinama persodinti surogatinei motinai – pietinei baltajai raganosei.

„Nuostabu matyti, kad sugebėsime per mokslą sustabdyti tragišką šio porūšio išnykimą“, - sakė Kenijos gamtos apsaugos ministras Najibas Balala.

Galutinis mokslininkų tikslas – sukurti bent penkių gyvūnų kaimenę, kuri galėtų grįžti į natūralią gyvenamąją aplinką Afrikoje. Tačiau toks darbas gali užtrukti dešimtimečius.

Dvi paskutinės šiaurinio baltojo raganosio patelės – Najin ir Fatu – šiuo metu gyvena Kenijoje. Kiaušialąstės visiems trims embrionams buvo paimtos iš Fatu.

„Dabar mokslininkai iš visų jėgų stengsis pasiekti tą patį rezultatą ir su 30 metų amžiaus Najin, kol jai dar nevėlu“, - sakė Leibnizo zoologijos ir gamtos apsaugos tyrimų instituto (Vokietija) mokslininkas Thomasas Hildebrandtas.

Mokslininkai įsitikino, kad jų taikoma procedūra yra saugi ir ją galima atlikti reguliariai tol, kol raganosės nebus per senos, rašoma pareiškime.

Kitas raganosių gelbėtojų darbas – atrinkti tinkamą pietinę baltąją raganosę surogatinės motinos vaidmeniui atlikti.

Dešimtys metų brakonieriavimo smarkiai sumažino raganosių populiacijas. Gyvūnai žudomi dėl jų ragų, kurie ilgą laiką naudojami kaip dekoratyvinių darbų žaliava, be to, jie yra labai vertinami tradicinėje kinų medicinoje – manoma, kad tokie ragai pasižymi ypatingomis gydomosiomis savybėmis, nors yra sudaryti iš baltymo keratino (tos pačios medžiagos, iš kurios sudaryti ir žmonių nagai, ir karvių ragai)

Paskutinis nugaišęs baltasis šiaurinis raganosis buvo 45 metų Sudanas. Dėl senatvinių ligų veterinarai buvo priversti jį užmigdyti 2018 metais.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“