Kas yra dėkingumo praktika?
Pozityviosios psichologijos šalinininkai, studijuojantys teigiamas žmogiškas savybes ir geriausią žmogaus funkcionavimą, dėkingumą apibūdina kaip žmogaus gebėjimą pripažinti gerus dalykus, esančius jų gyvenimuose.
„Taigi, dėkingumas yra teigiama emocinė reakcija, kurią jaučiame, kai galime įvertinti pozityvias savo patirtis. Šios srities mokslininkai laiko dėkingumą viena svarbiausių teigiamų psichologinių savybių (šalia kitų savybių, kaip teisingumas, santūrumas, narsa, humanistiškumas), kurią galima puoselėti, taip aktyviai gerinant savo psichologinę savijautą“, – 15min teigė Vilniaus universiteto docentė, vyriausioji mokslo darbuotoja dr. Greta Kaluževičiūtė-Moreton.
Anot dėkingumo ekspertės, dr. Lilian Jans-Beken ir jos kolegų, dėkingumas yra ir būsena, ir savybė.
„Galime jausti dėkingumą tam tikroje situacijoje, tarkime, gavę dovaną, o kai patiriame ilgalaikį dėkingumą ir sugebame nuolat įžvelgti įvykius ar patirtis, už kurias galime būti dėkingi, tai tampa teigiama asmenybės savybe“, – aiškino pašnekovė.
Taigi kokios naudos dėkingumo praktikavimas kasdien, paverčiant tai mūsų teigiama savybe, gali atnešti sveikatai, ir kaip tai paveikia mūsų smegenis?