Krašto apsaugos ministerijos Kibernetinio saugumo ir informacinių technologijų politikos grupės patarėja teigia, jog vis labiau vystantis technologijoms, darbuotojų gebėjimų užtikrinimas bus problema, todėl kibernetinio saugumo srityje negali būti prabangos darbuotojus rinktis tik iš specialistų vyrų, nepritraukiant moterų.
Europinė iniciatyva pasiekė Lietuvą
Gegužę Lietuva oficialiai prisijungė prie Europos kibernetinio saugumo organizacijos (ESCO) iniciatyvos „Women4Cyber“, raginančios moteris aktyviau įsitraukti į kibernetinio saugumo sritį. Savo padalinį įsteigusi Lietuva tapo septintąja šios ne pelno siekiančios iniciatyvos dalyve. Pati iniciatyva yra skirta paskatinti moteris rinktis kibernetinio saugumo sritį, paremti jų apsisprendimą siekti karjeros šioje srityje.
Šiuo metu I.Žukauskienės ir jos bendraminčių įsteigtas „Women4Cyber“ padalinys Lietuvoje buria bendruomenę ir dėlioja veiklos planą, kuriame numatomos kelios pagrindinės veiklos kryptys.
„Viena iš planuojamų veiklos krypčių yra konsultavimas, parama ir galima mentorystė – suteiksime galimybę semtis patirties iš įkvepiančių asmenybių, šioje srityje pasižymėjusių moterų, kurios jau dirba kibernetinio saugumo srityje. Kai tu turi pavyzdį, lengviau patikėti, kad ir tu gali ateiti į tą sritį. Nes jei nematytume joje kažko jau pasiekusių moterų, galbūt atrodytų, kad tai yra neįmanoma“, – sako I.Žukauskienė.
Įvairiais skaičiavimais, Europoje ir pasaulyje moterys šiuo metu sudaro tik 7-11 procentų kibernetinio saugumo srityje dirbančių asmenų. Netolimoje ateityje „Women4Cyber“ planuoja atlikti ir situacijos Lietuvoje vertinimą. Pasak I. Žukauskienės, priežasčių, kodėl moterys nesirenka karjeros kibernetikoje, yra daug.
„Nėra vieno atsakymo, kodėl taip yra. Istoriškai susiklostė vadinti kibernetiką vyriška sritimi. Nors dabar sakoma, kad ši sritis stipriai pasikeitusi, požiūris į ją nėra pasikeitęs. Vis dar galvojama, kad čia sėdi vaikinas prie kompiuterio ir programuoja. O iš tikrųjų kibernetinio saugumo sritis yra labai plati. Ir klausimų spektras yra labai platus. Ypač dabar, kai technologijos apima beveik kiekvieną mūsų gyvenimo sritį.
Bene didžiausia problema, dėl kurios nepavyksta pritraukti į kibernetinį saugumą moterų, yra švietimas. Trūksta šio sektoriaus pristatymo, paskatinimo ir paraginimo merginoms domėtis ir pasirinkti, tarkime, informacinių sistemų studijas. Taip pat yra labai daug stereotipų, dėl jų tėvai nepaskatina savo vaikų rinktis su kompiuteriais susijusių specialybių. Stereotipai lemia, kad moterys ateiti į tokią sritį nedrįsta“, – teigia I.Žukauskienė.
Sieks užtikrinti gebėjimų ugdymą ir konkurenciją
Anot I.Žukauskienės, suformuoti mišrią komandą kibernetinio saugumo sektoriuje yra nemenkas iššūkis, o dėl to nukenčia ir pats sektorius.
„Ši sritis nėra kažkuo išskirtinė. Kaip ir bet kurioje srityje, pats sektorius laimi iš to, kad turi mišrią darbuotojų komandą, čia – lygiai tas pats. Kibernetinio saugumo talentų, aukštos kvalifikacijos specialistų trūksta. Mes neturime prabangos rinktis darbuotojų tik iš vienos visuomenės dalies. Jei norime suspėti su technologijų pasauliu, negalime naudoti tik senų metodų ir rinktis tik tas pačias vienodas priemones. Naujų tikslų reikia siekti naudojant naujus metodus ir naujas priemones“, – sako pašnekovė.
Negana to, „Women4Cyber“ koordinatorė Lietuvoje griauna mitus ir tikina, kad moterų įgūdžiai kibernetinio saugumo srityje nė kiek nenusileidžia vyrų įgūdžiams.
„Atlikta nemažai tyrimų, kurie parodė, ką moterys į tokį sektorių gali atnešti – nors į tokius dalykus reikia žiūrėti individualiai, įprastai moterys yra bendradarbiaujančios, atidžios smulkmenoms, puikiai vadovauja projektams, gali suburti komandas. Nors dažnai šioje srityje išaukštinami vadinamieji „kietieji gebėjimai“, iš tikrųjų labai svarbu ir kitos savybės, kurių moterims nestinga“, – tikina I.Žukauskienė.
Svarbiausia – norėti
Prisijungti prie „Women4Cyber“ gali bet kas – bendruomenė buriama tiek iš privataus, tiek viešojo sektoriaus, taip pat – mokslo srities. Anot I. Žukauskienės, kuo įvairesnė bendruomenė bus, tuo įvairesnes priemones bus galima sukurti bei pritraukti daugiau moterų. O moterims, kurioms „Women4Cyber“ sieks ištiesti pagalbos ranką, svarbiausia yra noras ir drąsa.
„Kažko siekiant reikia susirasti palaikančių žmonių arba pavyzdžių, kurie tave nukreiptų tinkama linkme. Reikia žinių, užsispyrimo ir noro mokytis. Jei ateini į kibernetinį saugumą iš kitos srities, tu jau turi patirtį ir žinių bagažą, kurį galbūt galėsi pritaikyti ir kibernetinėje erdvėje. Jį tiesiog reikės papildyti naujomis žiniomis, o dabar galimybių gauti žinių yra labai daug, net ir neišeinant iš namų. Taigi, iš pradžių reikia pavesti žmogų už rankos, o vėliau, jei žmogus norės, jis tai pasieks“, – pasakoja „Women4Cyber“ Lietuvoje koordinatorė.
O ar turint pakankamai noro bei papildžius žinių bagažą, Lietuvoje užtenka galimybių save šiame sektoriuje realizuoti? I.Žukauskienė tvirtina, kad tikrai taip.
„Turbūt nėra tokios institucijos, kuriai kibernetinio saugumo specialistai nebūtų reikalingi. Tiek mokslų srityje, tiek viešajame ir privačiame sektoriuose tokių specialistų poreikis tik augs. Auga visa kibernetinio saugumo sritis, nes ji apima daugybę gyvenimo sričių. Jei žmogus nori save šioje srityje realizuoti, Lietuvoje jis be darbo neliks. Esu tuo įsitikinusi“, – pokalbio pabaigoje reziumavo pašnekovė.