Naikinami paskutinieji laboratoriniai maro viruso pavyzdžiai

Didžiojoje Britanijoje, Pirbrighto institute, buvo sunaikinta stambiausia partija galvijų maro pavyzdžių. Likusios nedidelės partijos bus sunaikintos pagal patvirtintą grafiką, ir per metus šis virusas bus visiškai likviduotas. Tai yra šios institucijos 70 metų darbo kulminacija, tačiau Pasaulio sveikatos organizacijai – tik didelės visų ištirtų virusų gyvų pavyzdžių visiško fizinio sunaikinimo programos pradžia.
Mikrobiologijos laboratorija
Mikrobiologijos laboratorija / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Žmonija gali gedėti išnykusių jūros karvių, mamutų ar Raudonosios knygos gyvūnų, tačiau tokius „gyvūnėlius“, kaip patogeniniai virusai ir bakterijos, turime naikinti savo rankomis. Vienintelis dalykas lig šiol stabdęs mokslininkus – rizika prarasti informaciją apie patogenus, kas galėtų sukelti rimtų problemų, atsiradus mutavusiems sukėlėjų štamams. Dabar šis klausimas išspręstas, sukūrus detalų kiekvieno sunaikinto viruso DNR žemėlapį.

2011 metais stambių raguočių maras buvo oficialiai įveiktas ir sunaikintas visuose žemynuose, o pasaulyje laboratorijose liko vos 40 jo pavyzdžių 36 šalyse. 2019 metų birželio 14 dieną Pirbrighto institute, kaip įstaigoje, kur taikomas maksimalus apsaugos lygis, buvo likviduota stambiausia šių pavyzdžių partija. Viruso genomas buvo patikrintas ir išsaugotas, ateityje šiuos duomenis bus galima panaudoti vakcinų kūrimui ar moksliniais tikslais. Tačiau pats virusas saugomas nebebus, nes dabar tai – nepateisinama rizika.

Nuo praėjusio amžiaus šeštojo dešimtmečio Pirbrighto institute buvo likviduota daugiau nei 2500 įvairių virusų, kuriems sukurti priešnuodžiai ir kurių tolesnis saugojimas nebebuvo prasmingas. Pažymėtina, kad būtent čia savo laiku mokslininkas Walteris Plowrightas sukūrė stambių galvijų maro (angl. rinderpest) vakciną. O dabar, kai liga nugalėta, bus sunaikinti ir paskutiniai jos sukėlėjai. Savo eilės laukia kiti mirtinai pavojingi virusai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų