„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

„Nanoracks“ vadovas Jeffrey Manberis: Lietuva – mažųjų palydovų pirmūnė

Pirmieji lietuviški mažieji palydovai – didelis pasiekimas ne tik mūsų šaliai, bet ir bendrai technologijų raidai pasaulyje. „Kosmosas buvo paskutinė erdvė, kurioje dideli daiktai buvo laikomi gerais. Šiandien kosmoso technologijos mažėja. Tad maži palydovai yra tobulas mūsų ateities pavyzdys“, – duodamas išskirtinį komentarą LRT, sakė „Nanoracks“ vadovas Jeffrey Manberis.
Raketa „Antares”, kelianti erdvėlaivį „Cygnus“ su Lietuvos palydovais iš Volopo salos NASA skrydžių centro
Raketa „Antares”, kelianti erdvėlaivį „Cygnus“ su Lietuvos palydovais iš Volopo salos NASA skrydžių centro / NASA/Scanpix. nuotr.

Specialistas sveikina Lietuvą prisijungus prie tarptautinės „kosmoso šeimos“ ir linki, kad ši kosmoso misija būtų tik pradžia. 

Kuo mažesnis – tuo geresnis?

J.Manberis teigia, kad mažieji palydovai užims vis svarbesnę vietą kosmoso tyrimuose. Jo valdoma kompanija „Nanoracks“ – pirmoji pasaulyje privati įmonė, teikianti įvairių krovinių skraidinimo į Tarptautinę kosminę stotį paslaugas. Jau ketvirtadienį šiomis paslaugomis pasinaudos ir lietuviai. Raketa nešėja į kosmosą kels pirmuosius lietuviškus palydovus – „LituanicaSat-1“, „LitSat-1“. 

J.Manberio žodžiais, kosmoso tyrinėjimas šiandien yra kažkas tokio, kas reikalauja optimizmo. Tai skirta optimistiškiems žmonėms, optimistiškoms visuomenėms, optimistiškoms tautoms.

„Tad nuostabu, jog Lietuva imasi šio žingsnio. Ir viena iš priežasčių, kodėl įkūrėme kompaniją „Nanoracks“ – kad tokios šalys kaip Lietuva galėtų pradėti žengti į kosmosą. Ir tai, kad Lietuva jau yra kosmose, yra išties nuostabu“, – lietuvių pasiekimais džiaugėsi J.Manberis.

Specialistas priduria, kad artėja era, kada gražu bus tai, kas maža.

„Mažų palydovų laikas jau atėjo. Matome, kad viskas, laikui bėgant, mažėja. Aš ganėtinai senas, kad prisiminčiau, kokie dideli būdavo radijo aparatai. Beveik galiu prisiminti, kokie didžiuliai būdavo amerikietiški automobiliai. Ir viskas tikslingai ėjo mažyn“, – pasakojo J.Manberis.

Idėjas pašiepdavo

Specialistas prisimena, kad pradžioje iš jo įmonės idėjų žmonės juokėsi. Kaip ir juokėsi iš tų, kurie pradėjo kurti mažuosius palydovus.

„Ir kai mes sakėme, kad pagrindinis mūsų krovinys bus dėžutės formos 10 cm dydžio palydovai, buvo tokių, kurie juokėsi. Jie sakė, kad negalima talpinti rimtų technologijų mažoje dėžutėje“, – LRT teigė specialistas.

Anot jo, dabar turime kokybiškus mokslo tyrimus, kuriuos atlieka keturi skirtingos kategorijos palydovai.

„Nuostabu, kad NASA dabar naudojasi tų tyrimų rezultatais – kaip mes stipriname technologijų galingumą, kuriame mažesnius palydovus. Ir tai bus tęsiama, stiprinama, tad dabar mūsų santykiai su NASA – labai geri“, – tikino J.Manberis.

J.Manberis džiaugiasi, kad kosmose į pasaulį kreipsis ir Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė.

„Nuostabu matyti tokią šalį, kaip Lietuva, matyti, kad prezidentė ir visa šalis yra susižavėjusi šiuo dalyku“, – Lietuvą sveikino J.Manberis.

Prisideda ir mokyklos, ir universitetai

Su kompanija „Nanoracks“ kitąmet į kosmosą keliaus ir vidurinė mokyklos palydovai. Ir tai – modernūs palydovai, tai nėra beverčiai techninės įrangos gabalai. J.Manberio nuomone, ateitis bus nuostabi.

„Tikrai žinau, kad naujovės tobulės. Tikrai žinau, kad turėsime kosmoso tyrimų, kuriuos atliks ne tik nacionalinės kosmoso agentūros. Juos atliks ir tokie kaip jūs! Ir Lietuva pirmauja mažųjų palydovų srityje“, – LRT teigė specialistas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs