Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

NASA astronautas įvertino pasaulinę kovą su COVID-19: jei tai būtų asteroidas – būtume pasmerkti

Jei pasaulis taip reaguotų į mus skriejantį asteroidą žudiką, kaip kad reagavo į koronaviruso pandemiją – mes jau būtume pasmerkti, tvirtina tvirtina mokslininkas, buvęs NASA astronautas Thomasas Jonesas.
Thomasas Jonesas
Thomasas Jonesas / NASA nuotr.

Jis yra įsitikinęs, kad ši koronaviruso pandemija ir jos metu išryškėjusios nesėkmės bei klaidingi sprendimai turi tapti puikiu pavyzdžiu, ko nereikia daryti ir dar svarbiau – ką pasaulio lyderiams reikia daryti, norint suvaldyti būsimas pasaulines krizes, rašo space.com.

T.Jonesas tvirtina, kad ši pandemija jam leido pamatyti, ką krizės akivaizdoje darome ne taip. Jo manymu, šios pandemijos suteiktas pamokas – bet ne kaip pandemijos, o kaip pasaulinės krizės valdymo pamokas - būtina išmokti. Jos pravers, kai reikės užkirsti kelią asteroidui žudikui.

Tai ką siūlo T.Jonesas, kokias pamokas turime išmokti?

Svarbiausia, anot buvusio astronauto, yra tai, kad skirtingų šalių vyriausybės ir tarpvyriausybinės agentūros privalo pagaliau išmokti tarpusavyje bendradarbiauti. Ir tą daryti greičiau bei skaidriau.

Deja, per šią koronaviruso pandemiją pamatėme, kad krizės atveju viskas vyksta priešingai. Dėl klaidingos, nepakankamai išsamios ar nepakankamai skubiai pateiktos informacijos Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) neturėjo galimybės koordinuoti bendro tarptautinio atsako į krizę, o dalis pasaulio šalių elgėsi taip, kaip išmano. Tam tikrų valstybių lyderiai lyderiai ne tik kad neįsiklausė į PSO rekomendacijas bei raginimus, bet ir elgėsi priešingai toms rekomendacijoms.

Net ir JAV prezidentas Donaldas Trumpas įsivėlė į tiesioginę konfrontaciją su PSO ir apkaltino ją dangsčius Kiniją bei nuslėpus duomenis. Kad ir kaip būtų – juk degant namui niekas nesiaiškina ar jis užsidegė nuo degtukų, žaibo išlydžio, ar kas nors padegė. Kai kyla gaisras - gesinamas namas, o kaltųjų ieškoma vėliau. Deja, pandemijos akivaizdoje mojavome kumščiais bei ambicijomis ir vis dar tą darome toliau.

„Tokį elgesį galima suprasti, tačiau tai nebūtų geras variantas, kai reikėtų spręsti asteroido smūgio grėsmę“, - tvirtina T.Jonesas ir priduria, kad ne bendras, bet kiekvienos atskiros šalies nesuderintas veikimas ir trypčiojimas yra būtent tai, kas užkirstų kelią planetos pasaugojimui nuo asteroido keliamos grėsmės.

NASA Planetinės gynybos koordinavimo biuro programos vadovas Lindley Johnsonas pritaria T.Joneso mintims ir priduria, kad nėra svarbu, ar tai viruso sukelta pandemija, ar link Žemės skriejantis pavojingas asteroidas – kritiškai svarbu būti tam tinkamai pasiruošus, o ne užsiimti nereikalingomis diskusijomis, kai nelaimė jau vyksta.

Daliai žmonių tokie NASA mokslininkų žodžiai gali pasirodyti perdėti, kaip ir to mirtino žmonijai asteroido klausimas, tačiau specialistai jau nebeklausia, ar asteroido smūgis įvyks. „Klausimas yra tik kada“, - teigia L.Johnsonas. Tad šios pandemijos pamokas geriau būti išmokus, nes antro bandymo tiesiog gali ir nebebūti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Televiziniai „Oskarai“ – išdalinti, o šiuos „Emmy“ laimėtojus galite pamatyti per TELIA PLAY
Progimnazijos direktorė D. Mažvylienė: darbas su ypatingais vaikais yra atradimai mums visiems
Reklama
Kodėl namui šildyti renkasi šilumos siurblį oras–vanduo: specialisto atsakymas