NASA: Marso seisminius virpesius tirsiantis zondas stovi nedaug pasviręs

NASA kibernetinis zondas „InSight“, tirsiantis Marso seisminius virpesius, ant Raudonosios planetos paviršiaus stovi tik šiek tiek pasviręs, tad ekspertai tikisi, kad aparatas veiks kaip planuota, penktadienį pranešė JAV kosmoso agentūra.
Zondo „Insight“ modelis NASA reaktyvinių variklių laboratorijoje
Zondo „Insight“ modelis NASA reaktyvinių variklių laboratorijoje / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

„InSight“, kainavęs 993 mln. dolerių (874,7 mln. eurų), pirmadienį nusileido numatytoje vietoje – lavos laukais ir smėlio kopomis padengtoje Eliziejaus plokštikalnėje. Ten jis dvejus metus vykdys tyrimus, turinčius padėti geriau suprasti, kaip susiformavo Žemės kaimynas Marsas.

„Aparatas stovi šiek tiek (maždaug 4 laipsniais) pasviręs dulkių ir smėlio prisipildžiusiame sekliame smūginiame krateryje, vadinamame „įduba“, – sakoma NASA pranešime.

„InSight“ pritaikytas dirbti ant paviršiaus, kurio nuolydis gali būti iki 15 laipsnių.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Zondo „Insight“ užduotis - stebėti Marso seisminį aktyvumą
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Zondo „Insight“ užduotis - stebėti Marso seisminį aktyvumą

Taigi, ekspertai tikisi, kad du pagrindiniai aparato prietaisai – seismometras ir savaime į gruntą įsikalantis „kurmis“, turintis matuoti gilesniųjų sluoksnių temperatūrą – veiks kaip planuota.

„Negalėtume būti laimingesni“, – sakė „InSight“ projekto vadovas Tomas Hoffmanas, dirbantis NASA Reaktyvinio judėjimo laboratorijoje (JPL).

„Marse nusileidimo aikštelių ir takų nėra, todėl nusileidus vietovėje, kuri iš esmės yra didelė smėlio dėžė be jokių didelių akmenų, instrumentai turėtų išsiskleisti lengviau, ir tai bus puiki vieta mūsų „kurmiui“ pradėti raustis“, – aiškino jis.

Pirmosios nuotraukos iš nusileidimo vietos parodė, kad šalia zondo yra tik keli akmenys. Tai dar viena gera žinia, nes akmenuotoje vietovėje galėjo iškilti sunkumų siekiant išskleisti saulės baterijas ir zondo prietaisus.

Ateinančiomis dienomis „InSight“ nuo savo dviejų kamerų turėtų numesti nuo dulkių saugančius skaidrius dangtelius, todėl tikimasi sulaukti geresnės kokybės nuotraukų.

„Tikimės, kad didesnės raiškos nuotraukos patvirtins mūsų preliminarius vertinimus“, – sakė NASA „InSight“ projekto vyriausiasis mokslininkas Bruce'as Banerdtas.

„Jeigu šios kelios nuotraukos, (padarytos) tebesant skiriamąją gebą mažinantiems dangteliams nuo dulkių, yra tikslūs, tai yra palankus ženklas tiek prietaisų išskleidimui, tiek „kurmio“ prasiskverbimui, mums atliekant giluminių šilumos srautų eksperimentą“, – pridūrė jis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis