Svarbu suprasti vieną paprastą dalyką. Žmones į Marsą svajojančios nuskraidinti kosmoso agentūros dabar svarsto kolonizavimo procesą. Jo esmė – ant paviršiaus ar po juo sukurti gyvenamąją erdvę, o taip pat prisitaikyti prie rūsčių svetimo pasaulio sąlygų. Tačiau yra ir patrauklesnis apgyvendinimo metodas – teraformavimas.
Teraformavimas – kitos planetos transformavimas, siekiant joje sukurti sąlygas, kuo artimesnes esančioms Žemėje. Tai yra labai sudėtingas, o kartais ir neįmanomas procesas, tačiau jis galėtų suteikti galimybę visam laikui įsikurti kitoje planetoje ir patogiai ten gyventi.
Elonas Muskas laikomas vos ne pagrindiniu Marso teraformavimo idėjos šalininku. Jis kuria įvairius projektus ir siūlo idėjas, kaip Raudonąją planetą sušildyti, pripildyti oru, vandeniu ir visais kitais žemiškais atributais. Tačiau naujausias NASA tyrimas jo entuziazmą gali prislopinti.
Mokslininkų manymu, dabartinėmis technologijomis planetos pakeisti nepavyktų. Marsas – šalta dykynė. Pagrindinė to priežastis – jo atmosferos tankis sudaro vos 1 proc. žemiškosios. Tiek negali išlaikyti šilumos ir sudaryti sąlygų skystam vandeniui.
Tyrėjai sutaria kad pradėti reikėtų nuo atmosferos storinimo, kad suintensyvėtų šiltnamio efektas. Žemėje panašus efektas vyksta dėl atmosferoje besikaupiančio anglies dvideginio. Vienintelės priimtinos šiltnamio efektą sukeliančios dujos anglies dvideginis ir vandens garai.
Naujuoju tyrimu siekta išsiaiškinti, kiek dujų įmanoma išleisti į Marso atmosferą. Pradėti derėtų nuo ašigalių ledo kepurių, kurias Muskas siūlė apšaudyti ir ištirpinti. Tačiau tyrėjų skaičiavimai rodo, kad taip Marso atmosferos tankis padidėtų vos 0,6 procento. Pridėjus ir anglies junginius, padaugėtų dar 1,2 procento. Daug angliarūgštės ir vandens lede, tačiau ir jis tepridėtų 0,5 procento.
Apibendrinant, tegalėtume pasiekti 3 proc. Žemės atmosferos tankio. Pasitelkus visus išteklius pavyktų sukrapštyti dar 4 proc. ir atmosferos tankį padidinti iki 7 proc., lyginant su Žemės. Deja, teraformavimui ir žmogaus buvimo palaikymui to niekaip nepakaktų.
NASA išvados rodo, kad artimiausius dešimtmečius ar šimtmečius Marsas teraformavimui nebus tinkamas. Tačiau E.Musko nuomone, Marso dirvoje slypi daugybė anglies dvideginio, kuris išsiskirtų tą dirvą kaitinant. Žodžiu, pagrindinė problema – technologijų trūkumas.
Gal E.Muskas mus nustebins ir šįkart, sugalvodamas ką nors originalaus. Jei ne, galima pasinaudoti „klasikiniu“ teraformavimo metodu – pakeisti kometų kursus ir nukreipti jas į Marsą (kas irgi būtų itin nelengva).