O juk vos kiek daugiau nei prieš metus Plutonas žmonijos sąmonėje tebuvo neįžiūrimas taškelis, kurį kosminis teleskopas „Hubble“ sugebėjo įžiūrėti kaip keistą geltonų pikselių skritulį. Tačiau 2015 m. liepos 14 d. zondas „New Horizons“ praskleidė Plutono išvaizdą gaubusį šydą ir žmonijai pademonstravo netikėtai mielą jo veidą – su didžiule, balta Sputniko plynės širdimi.
Tačiau po 9-erių kelionės metų vos per kelias minutes (ar net minutės dalis) pro Plutoną prazvimbęs zondas „New Horizons“ dabar nuo Plutono yra vėl neįsivaizduojamai toli – per tuos metus jis nuo šiek tiek išprotėjusios Plutono sistemos spėjo nutolti net 480 mln. km. Nutolti į Kuiperio juostos gelmes.
O pirmųjų zondo „New Horizons“ priartėjimo prie Plutono metinių proga NASA paruošė dovanėlę – įspūdingą vaizdo klipą, kaip atrodytų kosminio aparato nusileidimas nykštukinėje Plutono planetoje.
Pro Plutoną zondas praskriejo sunkiai suvokiamu greičiu – juo iš Niujorko į Los Andželą nuskrietumei per 4 minutes. Tad zondo fotografavimo kameroms teko spėriai suktis, kad nepramiegotų vos kelias akimirkas trukusio priartėjimo – 2015 m. liepos 14 d. „New Horizons“ ir Plutoną skyrė vos 12,5 tūkst. km.
Kvapą gniaužiantis vaizdo siužetas misijos metinių proga buvo sukurtas iš daugiau kaip 100 Plutono paviršiaus fotografijų, kurias užfiksavo „New Horizons“. Zondas Plutono sistemos apylinkėse iš viso praleido 6 savaites.
Vaizdo siužete rodoma, kaip atrodytų kosminio aparato nusileidimas legendinėje Plutono širdyje – Sputniko plynėje.
Iki šios dienos „New Horizons“ Žemėn spėjo parsiųsti maždaug apie 80 proc. užfiksuotų duomenų ir medžiagos. Paskutiniai informacijos baitai Žemę turėtų pasiekti šių metų spalį.
„New Horizons misija ne tik sukaupė neįkainojamų mokslinių žinių – ji nepaprastai sudomino plačiąją visuomenę ir paskatino domėjimąsi astronomija. Kas galėjo pamanyti, kad Plutonas turės širdį! – sakė NASA Planetų tyrimų instituto direktorius Jimas Greenas. – „New Horizons“ mums priminė, kokių nuostabių dalykų gali būti netyrinėtose kosmoso plotmėse.“
Beje, zondas „New Horizons“ amžiams užmerkti savo daug mačiusių akių dar neketina – 2019-ųjų sausio 1 d. dabar jau legendinis „New Horizons“ praskries pro dar vieną Kuiperio juostos kūną 2014 MU69 .