Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

„National Geographic“ Pasaulinis tyrinėjimų fondas remia lietuvės tyrinėjimus giliausiame pasaulio urve

Mikrobiologė Ieva Kieraitė tapo pirmąja Lietuvos mokslininke, kurios tyrimus parėmė Nacionalinės geografijos draugijos Pasaulinis tyrinėjimų fondas Šiaurės Europos šalims. Fondas remia lietuvių tyrinėtojų ekspediciją į Kaukazo kalnuose esantį giliausią žinomą pasaulio urvą Kruberio Voronja (Gruzija).
Ieva Keraitė
Ieva Keraitė / Gabrielės Jasytės nuotr.
Temos: 1 Urvas

Išplatiname pranešime spaudai teigiama, kad speleologų Everestu vadinamame daugiau nei 2 kilometrų gylio urve Lietuvos tyrinėtojai rinks molio bei vandens mėginius ir sieks įvertinti žmogaus veiklos įtaką mikrobiologinei įvairovei.

„Kasmet, siekdami asmeninių ar pasaulio rekordų Kruberio Voronja urve apsilanko dešimtys žmonių. Nepaisant nuolatinės speleologų migracijos, urve yra ir beveik nelankomų ar vandeniu nuo aplinkos izoliuotų atšakų. Tokiose vietose esanti mikrobiologinė įvairovė gali būti labai savita bei ypatingai jautri žmogaus veiklai. Projekto tikslas – surinkti molio bei vandens mėginius iš dažnai lankomų) ir retai ar visai nelankomų urvo vietų, molekuliniais taksonomijos metodais nustatyti juose esančius mikroorganizmus ir, rezultatus palyginus tarpusavyje, įvertinti žmogaus veiklos įtaką mikrobiologinei įvairovei“, – pasakojo I.Kieraitė.

Tyrimai taip pat leis patikrinti urvuose esančio vandens, kurį geria ir maistui gaminti naudoja speleologai, kokybę ir įvertinti ar juose nėra žmogui kenksmingų patogeninių mikroorganizmų.

Tyrimai taip pat leis patikrinti urvuose esančio vandens, kurį geria ir maistui gaminti naudoja speleologai, kokybę ir įvertinti, ar juose nėra žmogui kenksmingų patogeninių mikroorganizmų.

Vilniaus universiteto Gamtos mokslų fakulteto magistrantūroje besimokanti I.Kieraitė speleologija susidomėjo prieš 3 metus, o ekspedicija į Kruberio Voronja urvą jai bus jau septintas žygis po žeme. Jo metu planuojama pasiekti daugiau nei 2 kilometrų gylį.

Į Abchaziją I.Kieraitė iškeliauja liepos 20 d. kartu su tarptautinės ekspedicijos „Gilyn į Žemės centrą“ dalyviais, bandysiančiais pasiekti pasaulio urvų gylio rekordą. Nors ir keliauja kartu su ekspedicijos grupe, I.Kieraitės užduotis bus urve rinkti duomenis moksliniam tyrimui.

Nuo 1890 metų  Nacionalinė Geografijos draugija rėmė tyrimus pačiose įvairiausiose žemės vietose taip padėdama užpildyti  žmonijos pažinimo spragas. 2011 m. pabaigoje draugija mokslinei ir tyrimų veiklai visame pasaulyje buvo skyrusi jau 10 000 dotacijų, kurių bendra vertė siekia 153 mln. JAV dolerių. Draugija rėmė tokių žymių mokslininkų ir atradėjų kaip poliarinis tyrinėtojas Robertas Peary, inkų miesto Maču Pikču atradėjas Hirama Bingham, antropologai Louisas ir Mary Leakey, primatologės Jane Goodall ir Birutė Galdikas, „Titaniką“ atradęs povandeninio pasaulio tyrinėtojas Robertas Ballardas ar šių metų pavasarį į Marianų įdubos dugną nusileidęs Jamesas Cameronas.

2011 m. gruodį Nacionalinė geografijos draugija įsteigė Pasaulinį tyrinėjimų fondą Šiaurės Europos šalims, kuris remia mokslininkus ir tyrėjus iš 14 valstybių: Belgijos, Danijos, Estijos, Suomijos, Vokietijos, Islandijos, Airijos, Latvijos, Lietuvos, Nyderlandų, Norvegijos, Lenkijos, Švedijos bei Jungtinės Karalystės. Fondui pateiktus projektus vertina ir sprendimus dėl paramos skyrimo priima Mokslo patariamoji taryba, kurią sudaro iškilūs Šiaurės Europos regiono mokslininkai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos