Ši metodika, pavadinta GPS (Geographic Population Structure, geografinė gyventojų struktūra), veikia panašiai, kaip ir GPS pavadinimu žinoma palydovinė navigacija, ir iš tiesų parodo kelią namo, tik ne ten, kur gyvenate dabar, o ten, kur kažkada gyveno jūsų protėviai.
Naujasis metodas leidžia nustatyti ne vietą, kurioje formavosi jūsų DNR prieš pastaruosius 1000 metų.
Iki šiol, remiantis DNR duomenimis, buvo galima atsekti vietas, iš kur kilę žmogaus protėviai, tik maždaug 700 kilometrų atstumu, tačiau neretai migracijos vykdavo daug didesniais atstumais.
Genetinis susimaišymas įvyksta, kai asmenys iš dviejų arba daugiau anksčiau atskirtų populiacijų susimaišo, ir vaikai įgyja motinos bei tėvo genų.
Tokie procesai žmonijos istorijoje vyko nuolat, ypač per didesnes migracijas ar invazijas.
Pavyzdžiui, kai vikingai vienuoliktame amžiuje įsiveržė Britaniją ir Europą, susiformavo naujas vikingų-anglosaksų genofondas, tačiau išliko ir originalus, vikingų.
Vienas iš šio metodo kūrėjų, dr. Eranas Elhaikas teigia: „Jeigu mes darytume prielaidą, kad mūsų pasaulis sudarytas iš įvairių spalvų, kurių kiekviena atitinka skirtingą populiaciją, galima nesunkiai pavaizduoti genų maišymąsi – pavyzdžiui, mėlynos spalvos populiacijai susimaišius su raudonos, atsiras purpurinės spalvos populiacija. Nesunku nustatyti, iš kokių spalvų ji kilo. Tačiau kuo daugiau yra skirtingų spalvų, tuo sudėtingiau rasti savo protėvius, naudojant tradicines DNR tyrimo priemones, pavyzdžiui, kilmės teritorijos analizę (Spatial Ancestry Analysis, SPA), kurios tikslumas yra mažesnis nei du procentai. Naujasis metodas leidžia nustatyti ne vietą, kurioje formavosi jūsų DNR prieš pastaruosius 1000 metų. Kas įstabu – jau galima tai padaryti taip tiksliai, kad būtų nustatytas kaimas, kuriame gyveno jūsų protėviai prieš šimtus metų.“.
Norėdami pademonstruoti, kiek tiksli yra GPS analizė, dr. Elhaikas su kolegomis išanalizavo gyventojų DNR duomenis iš 10 kaimų Sardinijoje ir daugiau nei 20 salų Okeanijoje. Ketvirčiui tirtų Sardinijos gyventojų jie tiksliai nustatė jų kaimą, o daugumai likusių – gyvenamą vietą 50 kilometrų tikslumu. Okeanijos tyrime 90 procentų atvejų jie nustatė žmogaus gyvenamą salą.
Šių tyrimų rezultatai paskelbti žurnale „Nature Communications“.
Taip pat mokslininkai sukūrė interneto portalą, kuriame galima įkelti savo DNR duomenis ir gauti jų analizę – informaciją, kur gyveno jūsų protėviai pastaruosius tūkstantį metų.
Mokslininkai pabrėžia, kad asmens DNR informacija tampa vis svarbesne, nes daugėja įrodymų, kad žmones, turinčius skirtingus genomus, nevienodai veikia įvairūs vaistai, be to, taip galima anksčiau numatyti, kokiomis ligomis asmuo yra linkęs sirgti.