Naujame kosmoso žemėlapyje pavaizduotas Žemę supantis milžiniškas burbulas

Mūsų planetą supa milžiniškas 1000 šviesmečių pločio „superburbulas“. Dabar astronomai pirmą kartą sudarė jo magnetinio lauko 3D žemėlapį.
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr. / 123RF.com nuotr.

Ši milžiniška struktūra, vadinama „vietiniu burbulu“, yra tuščiaviduris išsisklaidžiusios karštos plazmos kamuolys, kurį gaubia šaltų dujų ir dulkių apvalkalas. Tai tik viena iš daugybės tokio tipo ertmių, esančių Paukščių tako galaktikoje, rašo „Live Science“.

Superburbulai – tai smūginės bangos, atsirandančios mirštant kelioms masyvioms žvaigždėms, kurių supernovos sprogimas išmuša dujas ir dulkes, reikalingas naujoms žvaigždėms gimti. Laikui bėgant kitos žvaigždės, pavyzdžiui, mūsų žvaigždė, klajoja po šių sprogimų likučius ertmėse.

Nepaisant to, kad astronomai turi tam tikrų įžvalgų apie superburbulų formavimąsi, jie vis dar nėra tikri, kaip šie milžiniški burbulai vystosi sąveikaudami su mūsų galaktikos magnetiniu lauku ir kaip tai veikia žvaigždžių ir galaktikų formavimąsi. Siekdama išsiaiškinti daugiau, astronomų komanda, dirbanti pagal Harvardo-Smitsono astrofizikos centro vasaros tyrimų programą, sudarė vietinio burbulo magnetinio lauko žemėlapį.

„Kosmosas pilnas šių superburbulų, kurie skatina naujų žvaigždžių ir planetų formavimąsi ir daro įtaką bendroms galaktikų formoms“, – sakė astronomas Theo O'Neillas, – „Sužinoję daugiau apie tikslią mechaniką, kuri valdo Vietinį burbulą, kuriame šiandien gyvena Saulė, galime daugiau sužinoti apie superburbulų evoliuciją ir dinamiką apskritai.“

VIDEO: The Local Bubble's Magnetic Field in 3D (Full length video)

Mūsų Paukščių tako galaktiką, kaip ir daugelį kitų galaktikų, užpildo magnetinis laukas, kuris švelniai nukreipia žvaigždes, dulkes ir dujas į protu nesuvokiamas struktūras. Astronomai nėra tikri, kas lemia galaktikų magnetinių laukų atsiradimą.

Mūsų galaktikos magnetinis laukas, nors ir gerokai silpnesnis už Žemės magnetinį lauką, skverbiasi per visą mūsų galaktiką ir giliai į jos išorinę aureolę, subtiliai veikdamas visa, kas aplink ją formuojasi.

Tačiau kadangi magnetinio lauko jėga yra silpna, palyginti su gravitacijos jėga, ir ji veikia tik įkrautas daleles, astronomai ilgai neįtraukė magnetizmo į savo skaičiavimus. Tai yra prasminga trumpuoju laikotarpiu, tačiau per didžiulį kosminį laiką gali reikšti, kad jų modeliai neatsižvelgia į esminį poveikį.

„Žvelgiant iš fizikos pagrindų, jau seniai žinome, kad magnetiniai laukai turi atlikti svarbų vaidmenį daugelyje astrofizinių reiškinių“, – pareiškime sakė Harvardo universiteto astronomė Alyssa Goodman, – „Tačiau šiuos magnetinius laukus tirti buvo nepaprastai sunku. Dabartiniai kompiuteriniai modeliavimai ir viso dangaus tyrimai pagaliau gali būti pakankamai geri, kad magnetinius laukus iš tikrųjų pradėtume įtraukti į mūsų platesnį visatos veikimo vaizdą.“

Sudarydami magnetinio lauko žemėlapį, astronomai pasinaudojo ankstesne Europos kosmoso agentūros (EKA) kosminio teleskopo „Gaia“ informacija, kuri pagal tolimųjų kosminių dulkių koncentraciją leido nustatyti apytiksles vietinio burbulo ribas.

Turėdami šiuos duomenis, mokslininkai pasinaudojo kito EKA kosminio teleskopo „Planck“ duomenimis, kurie parodė silpną mikrobangų spinduliuotę – poliarizuotą dulkių skleidžiamą šviesą. Kadangi šviesos poliarizacija yra pagrindinė dulkes veikiančio magnetinio lauko dedamoji, astronomai ja pasinaudojo, kad sujungtų duomenų taškus į didžiulį trimatį superbriaunos paviršiaus gobeleną.

Tyrėjai pažymi, kad sudarydami žemėlapį jie padarė keletą svarbių prielaidų, kurias dar reikės patikrinti.

„Turėdami šį žemėlapį, iš tikrųjų galime pradėti tirti magnetinių laukų įtaką žvaigždžių formavimuisi superburbuluose“, – sakė mokslininkai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis