Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Naujas tyrimas atskleidė, kad dinozaurus galėjo išnaikinti ne asteroidas, o kometa

Prieš 65 milijonus metų į Žemę atsitrenkęs kosminis kūnas, išnaikinęs planetoje karaliavusius dinozaurus, greičiausiai buvo ne asteroidas, o kometa.
Kometa
Kometa / Kadras iš „YouTube“

Prie tokios išvados priėjo mokslininkai, tyrinėjantys 180 km skersmens Čiksulubo kraterį Meksikoje, skelbia BBC.

Anksčiau manyta, kad šį kraterį išmušė maždaug 10 km skersmens meteoritas ir tai sukėlė dinozaurų išmirimą bei mezozojaus pabaigą. Tačiau dabar mokslininkai teigia, kad į Žemę rėžėsi mažesnis, bet kur kas greičiau judantis objektas.

Hipotezė apie kosminio kūno smūgį, kuris išnaikino dinozaurus, grindžiama tuo, kad kreidos laikotarpio nuosėdose yra iridžio – elemento, kurio Žemėje aptinkama nedaug, bet kosminiuose kūnuose jo gausu.

Tačiau mokslininkai teigia, kad ankstesni skaičiavimai yra netikslūs. Remdamiesi osmio (cheminio elemento, kuris taip pat atsirado nuosėdose nukritus kosminiam kūnui) dalimis nuosėdose, mokslininkai nustatė, kad smūgio metu išsiskyrė mažiau dulkių, nei manyta. Patikslinus iridžio dalį nustatyta, kad į Žemę turėjo atsitrenkti mažesnis kūnas.

Tačiau mažesnis asteroidas negalėtų išmušti 180 km skersmens kraterio – tai turėjo būti kur kas greičiau skriejantis objektas. Pavyzdžiui, kometa.

„Tokį kiekį osmio ir iridžio sukurtų maždaug 5 km skersmens asteroidas. Tačiau toks asteroidas negalėtų išmušti beveik 200 km skersmens kraterio. Taigi mes pagalvojome: koks tokio dydžio kūnas turėtų pakankamai energijos išmušti tokį kraterį? Tai mus privedė prie kometų“, – teigė Dartmuto koledžo mokslininkas Jasonas Moore‘as.

Ilgojo periodo kometos aplink Saulę skrieja ištęstomis trajektorijomis ir prie žvaigždės gali negrįžti šimtus, tūkstančius ar net milijonus metų.

Tiesa, naujojo tyrimo išvados įtikina ne visus. „Nemanau, kad įmanoma tiksliai nustatyti smūgį sukėlusio kūno išmatavimus remiantis nuosėdų tyrimais, – pastebi Londono imperatoriškojo koledžo tyrėjas Garethas Collinsas. – Autoriai teigia, kad 75 proc. kūno masės po smūgio pasklido po visą planetą, todėl jie daro prielaidą, kad atskriejęs objektas buvo mažesnis, tačiau iš tiesų planetoje galėjo pasklisti mažiau nei 20 proc. jo masės.“

Manoma, kad prieš 65 mln. metų į Žemę įsirėžus kitam kosminiam kūnui išmirė apie 70 proc. planetos gyvūnų rūšių. Po milžiniško sprogimo kilo gaisrai, prasidėjo žemės drebėjimai, kilo didžiulės cunamio bangos. Į atmosferą pakilo didžiulis dujų ir dulkių debesis, jis aptemdė Saulę ir planetoje įsivyravo šaltis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos