Remiantis nauju tyrimu, didelės planetos, tokios kaip Jupiteris, kurios susiformuoja toliau nuo jas žvaigždžių, gali pradėti formuotis kaip suplotas diskas, panašus į purų blyną, o ne kaip sferinė struktūra, rašo „The Independent“.
Astronomai iki šiol atrado tūkstančius planetų, esančių už Saulės sistemos ribų, tačiau vis dar neišaiškinta, kaip šie pasauliai formuojasi.
Naujajame tyrime mokslininkai, remdamiesi teorija, kad jaunos planetos, arba protoplanetos, susiformuoja per trumpą laiką suirus dideliems besisukantiems dujų diskams, skriejantiems aplink jaunas žvaigždes, kompiuterinėmis simuliacijomis modeliavo planetų formavimąsi.
Tyrimo metu nustatyta, kad protoplanetos dažniau turi plokščias struktūras, vadinamąsias suplotus sferoidus – panašias į populiarių saldainių M&M formą.
„Planetų formavimąsi tyrinėjame jau seniai, tačiau niekada anksčiau nebuvome pagalvoję, kad modeliavimo metu reikia patikrinti, kokios formos planetos formuojasi. Visada manėme, kad jos yra sferinės“, – sakė tyrimo bendraautorius Dimitris Stamatelosas iš astrofizikai iš Jungtinės Karalystės Centrinio Lankašyro universiteto.
Tyrimo metu astronomai nustatė planetų savybes, palygino jas su žinomais stebėjimais ir išnagrinėjo dujinių planetų milžinių, tokių kaip Jupiteris ir Saturnas, formavimosi mechanizmą, rašo „The Independent“.
Jie įvertino jaunų planetų formas ir tai, kaip jos gali išaugti iki didelių dujinių milžinių.
Tyrimo metu taip pat buvo tiriamos planetų, besiformuojančių skirtingomis sąlygomis, pavyzdžiui, esant skirtingai temperatūrai ir dujų tankiui, savybės.