Neseniai paskelbtame konceptualiame tyrime teigiame, kad kelionės į darbą ir atgal yra „liminalinės erdvės“ šaltinis – tai laikas, laisvas nuo namų ir darbo vaidmenų, suteikiantis galimybę atsigauti nuo darbo ir psichologiškai persiorientuoti į namus, rašo portalas sciencealert.com.
Veino valstybinio universiteto vadybos profesoriaus asistentas Matthew Piszczekas ir Rutgerso universiteto vadybos profesoriaus asistentė Kristie McAlpine portale aprašė savo tyrimą, kurio metu gilinosi į kognityvinius procesus šiuo laiku, kai vykstama į darbą arba grįždama iš jo.
Mokslininkai ištyrė 80 universiteto darbuotojų savaitės keliones į darbą ir atgal.
Darbuotojai pildė rytines ir vakarines apklausas, kuriose jų buvo klausiama apie jų kelionės į darbą ypatumus, apie tai, ar jie „atsijungė“ nuo darbo ir atsipalaidavo kelionės metu ir ar grįžę namo jautėsi emociškai išsekę.
Dauguma šiame tyrime dalyvavusių darbuotojų teigė, kad kelionės į darbą ir atgal metu naudojasi ribine erdve, kad psichologiškai pereitų iš darbo į namų vaidmenis ir pradėtų psichologiškai atsigauti nuo darbo dienos reikalavimų.
Mokslininkų tyrimas taip pat patvirtina, kad kasdieniai važiavimo į darbą ir atgal skirtumai lemia galimybę tai daryti.
Jie nustatė, kad tomis dienomis, kai į darbą važiuojama ilgiau nei vidutiniškai, žmonės nurodė didesnį psichologinį atsiskyrimą nuo darbo ir buvo labiau atsipalaidavę važiuodami į darbą.
Tačiau tomis dienomis, kai kelionė į darbą ir atgal buvo įtemptesnė nei įprastai, žmonės nurodė mažesnį psichologinį atsiribojimą nuo darbo ir mažesnį atsipalaidavimą važiuojant į darbą ir atgal.
Ribinės erdvės kūrimas
Tyrimo išvados rodo, kad nuotoliniu būdu dirbantiems darbuotojams gali būti naudinga susikurti savo kelionės į darbą formą, kuri suteiktų ribinę erdvę atsigavimui ir perėjimui iš vieno vaidmens į kitą, pavyzdžiui, 15 minučių pasivaikščiojimas, žymintis darbo dienos pradžią ir pabaigą.
Tyrimo preliminarios išvados sutampa su susijusiais ankstesniais tyrimais, kuriuose teigiama, kad grįžusiems į darbo vietą gali būti naudinga stengtis kuo labiau išnaudoti kelionę į darbą poilsiui.
Norėdami sustiprinti atsiskyrimą nuo darbo ir atsipalaidavimą kelionės į darbą metu, į darbą važiuojantys žmonės galėtų vengti mąstyti apie darbo dieną ir sutelkti dėmesį į asmeniškai naudingą kelionės į darbą laiko panaudojimą, pavyzdžiui, klausytis muzikos ar tinklalaidžių arba paskambinti draugui.
Kitos kelionės į darbą ir atgal formos, pavyzdžiui, viešasis transportas arba važiavimas kartu su kitais asmenimis, taip pat gali suteikti galimybę bendrauti.
Mokslininkų duomenys rodo, kad stresas, patiriamas važiuojant į darbą ir atgal, ne taip padeda atsipalaiduoti kelionėje į darbą ir atgal.
Todėl kai kuriems žmonėms gali būti verta rinktis „vaizdingą maršrutą“ namo, kad išvengtų įtemptų situacijų vairuojant.