Nosies purškalas depresijos simptomus galėtų pašalinti per 20 minučių

Įsivaizduokite, kad prislėgti depresijos galėtumėte geriau pasijusti vos po 20 minučių. Ir tam reikėtų tik nosies purškalo. Tai – ne mokslinė fantastika, o jau kuriami vaistai.
Moteris
Moteris / 123RF.com nuotr.
Temos: 2 Vaistai Depresija

Antidepresantų, įskaitant ir labai efektyvius, žinoma, jau yra, bet jie dažnai turi vieną bendrą problemą – ilgus kursus. Kartais depresija gali būti tokia stipri, kad greitas sprendimas yra tiesiog būtinas. Japonijoje sukurti antidepresantai-nosies purškalas suteikia palengvėjimą vos per 20 minučių.

Vaistų pristatymas į smegenis istoriškai visada buvo sudėtingas. Vadinamasis kraujo-smegenų barjeras neleidžia vaistams efektyviai paveikti smegenis. Japonijos mokslininkai dabar sugebėjo surasti tai, ko anksčiau nepavykdavo – balansą tarp ląstelių membranos laidumo ir ląstelių atsparumo. Lengva nebuvo. Galima sukurti tokius vaistus, kurie, vaizdžiai tariant, jėga prasimuš į smegenis, bet tai gali pakenkti ląstelėms. Galima vaistus leisti tiesiai į smegenis ir kartais tai yra daroma, bet tokios injekcijos yra ne tik nemalonios, bet gali sukelti ir komplikacijų.

Tačiau dabar mokslininkai modifikavo antidepresantą, žymimą kaip GLP-2. Modifikacijos leido vaisto molekulėms judėti greičiau ir išvengti degradacijos. Bandymuose su pelėmis paaiškėjo, kad šie į nosį purškiami vaistai sėkmingai pasiekia smegenis ir pradeda veikti vos per 20 minučių. GLP-2, kuris buvo giriamas kaip labai efektyvus antidepresantas, purškiamas į nosį veikia kone taip pat greitai kaip ir suleistas tiesiai į smegenis.

Purškalas į organizmą patenka per epitelį – taip jis pasiekia trišakį nervą ir gali imti veikti centrinę nervų sistemą. Toks vaistų pristatymo į smegenis būdas nėra visai naujas. Tačiau nemodifikuotas GLP-2 negalėjo efektyviai prasibrauti pro epitelio ląsteles – jis per greitai sunykdavo ir tapdavo neefektyvus.

Kam reikalingi greito veikimo vaistai nuo depresijos? Depresija dažnai suprantama kaip lėtinė liga. Tačiau staigūs depresijos simptomų paūmėjimai gali būti pavojingi ir, savaime aišku, labai nemalonūs. Tokie neinvaziniai, greitai veikiantys vaistai žmonėms suteiktų greitą palengvėjimą ir padėtų atgauti kontrolę. Be to, tą patį metodą vėliau bus galima panaudoti ir kitų smegenims skirtų vaistų pristatymui.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų