Oficialios JAV mokslininkų išvados: kaukės apsaugo ir jas dėvinčius asmenis

Gal žmonės noriau dėsis kaukes sužinoję, kad daro tai ne saugodami aplinkinius nuo savęs, o tam, kad apsaugotų save.
Karantinas Vilniuje
Karantinas Vilniuje / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

JAV ligų kontrolės ir profilaktikos centras (CDC) oficialiai pripažino, kad kaukės jas nešiojančius saugo nuo koronaviruso.

Anksčiau CDC specialistai ir aerozoliniu keliu plintančias ligas tyrinėjantys epidemiologai laikėsi pozicijos, kad kaukės visų pirma naudingos tuo, padeda nuo potencialios infekcijos apsaugoti aplinkinius.

Kaukės iš pat pradžių buvo skirtos sumažinti žmogaus skleidžiamų seilių lašelių kiekį (vadinamoji „šaltinio kontrolė“), kas buvo itin aktualu besimptomiams ligoniams ar užsikrėtusiesiems ir galintiems platinti, kol simptomai dar nepasireiškia.

Šie žmonės apie savo infekciją gali net neįtarti ir taip platinti užkratą aplinkiniams. Mūsų vertinimu, daugiau nei pusė visų užsikrėtimų įvyko būtent tokiu būdu. Tačiau kaukės padeda sumažinti įkvepiant į organizmą patenkančių virusinių dalelių kiekį („filtracija asmeninei apsaugai“).

Pasak daktarės Linsey Marr (ji dirba vienoje iš Virdžinijos politechnikos universiteto laboratorijų, kur tikrinamas įvairių tipų kaukių efektyvumas), gerai prie veido priglundančios, iš tinkamos medžiagos pasiūtos kaukės padeda užkirsti kelią ir užkratą pernešančių dalelių patekimui į tą kaukę dėvinčio asmens kvėpavimo takus, ir jų išskyrimui.

„Jeigu ji sandariai, be plyšių, priglunda prie veido, yra bent dviejų tankios medžiagos sluoksnių, tai gali ją dėvintį asmenį apsaugoti nuo pusės iki 80 proc. užkratą pernešančių dalelių, plintančių su seilių lašeliais ir dalelių aerozoliais“, – pažymi L.Marr.

Ekspertų nuomone, chirurginės kaukės irgi neblogas variantas, tačiau jų ilgalaikis ekologinis pėdsakas neproporcingai didelis.

Daugkartinės kaukės, net ir pačių pasidarytos, gali būti efektyvios. Tačiau atstumo tarp žmonių ir rankų plovimo (ar bent jau nusivalymo dezinfekcine priemone) pamiršti nevalia.

Savo atnaujintose rekomendacijose CDC cituoja kelis neseniai atliktus kaukių efektyvumo, mažinant viruso plitimą, vertinimo tyrimus.

Kaukių nešiojimo visuomeninę naudą kontroliuojant SARS-CoV-2 lemia kaukės efekto ją nešiojantiems ir aplinkiniams žmonėms kombinacija.

Jeigu kaukes nuolat ir taisyklingai ims nešioti daugiau žmonių, jų asmeninis apsaugos nuo viruso lygis tik padidės.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis