Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Pagaliau gauti 69 metus trukusio eksperimento rezultatai

Vienas seniausiai pradėtų eksperimentų planetoje ką tik pasiekė apogėjų – dervos lašas Dublino „Trinity“ koledže (Airija) po 69-erių metų pagaliau paptelėjo! Liepos 11 d. tai pavyko užfiksuoti nuolat filmuojančia vaizdo kamera, skelbia „Nature“.
Smalos lašo eksperimento stendas
Dervos lašo eksperimento stendas / Johno Mainstone'o/Kvinslendo universiteto nuotr.

Eksperimentas buvo pradėtas 1944 m. Derva yra nepaprastai tirštas skystis arba skystas kietasis kūnas. Nors tokia medžiaga atrodo kieta, iš tiesų ji yra labai lėtai judantis skystis. Eksperimento tikslas – įrodyti, kad ši medžiaga iš tiesų yra skysta.

Analogišką eksperimentą, tik gerokai seniau pradėjo ir tebevykdo viena iš Australijos aukštojo mokslo įstaigų. Ten toks pat dervos lašas tekštelėti mėgina jau 86-erius metus. Paskutinį kartą atvejis, kai buvo pamatyta, kaip kapteli lašas dervos, įvyko 1961-aisiais Australijos Kvinslando universitete. Po to įvyko daug nesusipratimų ir lašo paptelėjimo momento niekas negalėjo įrodyti.

Dervos lašas papteli sykį per 7–13 metų. Paradoksalu, tačiau keletą metų tvinkstantis lašas nukrinta vos per dešimtąją sekundės dalį, pastebi „Nature“. Lašo formavimosi greitis priklauso nuo dervos sudėties, konsistencijos ir nuo aplinkos sąlygų – temperatūros, vibracijų ir panašių veiksnių.

Kaip praneša CNN, Kvinslando universiteto profesorius Johnas Mainstone‘as ne vieną sykį pražiopsojo eksperimento kulminaciją dėl skirtingų priežasčių. 1979 m. profesorius nusprendė dalyvauti viename iš įprastinių universiteto sekmadienio renginių, po kurio grįžęs lašą rado jau nukritusį. 1988 m. J.Mainstone‘as nusprendė nueiti šio to užkąsti, o kai grįžo į laboratoriją, lašas vėlgi jau buvo nukritęs (pavėluota 5 min.). 2000 m. profesorius ruošėsi nufilmuoti ir filmavo pribrendusį retąjį momentą, tačiau sugedo vaizdo kamera... 

J.Mainstone‘as pasveikino kolegas airius. „Vaizdo įrašą peržiūrėjau daugybę kartų, – neslepia profesorius. – Jame mačiau galybę mane, jau tiek metų dervos lašo paptelėjimo kantriai laukiantį stebėtoją, kankinančių dalykų.“

Dublino mokslininkai filmuoti savąjį dervos lašą pradėjo neseniai – šių metų balandį priešais stendą su derva pastatė internetinę vaizdo kamerą, tad lašą stebėti galėjo visi, kas netingėjo. Dublino dervos lašas paptelėjo liepos 11 d., apie 17 val. vietos laiku. Tyrėjų vertinimu, derva yra maždaug 2 mln. kartų tirštesnė už medų ir 20 mln. kartų tirštesnė už vandenį.

Paklaustas, kokia yra šio eksperimento vertė, vienas iš jį prižiūrinčių Dublino mokslininkų Denisas Weaire‘as atsakė: „Gero, kaloringo mokslo šerdyje glūdi smalsumas, o dervos lašėjimas kaip tik tokį smalsumą ir kursto.“

Žemiau pateiktame vaizdo įraše galite pamatyti, kaip pagaliau nukrenta ilgus metus gravitacijos veiktas dervos lašas:

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais