Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Pandemijos privalumai: atrastas būdas taupyti lėktuvų degalus be naujų technologijų

Žmonija nori sumažinti savo kuriamą taršą. Kuriame elektromobilius, pereiname prie atsinaujinančios energetikos, namuose naudojame LED apšvietimą. Kada nors ir lėktuvai neterš taip, kaip teršia dabar, bet tam reikės naujų itin pažangių technologijų. O gal ne?
„Lufthansa“ lėktuvas
„Lufthansa“ lėktuvas / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Lėktuvai aplinkai padovanoja nemažą šiltnamio efektą sukeliančių dujų dozę. Ypač dabar, kai dažnai yra nepilni - vienam keleiviui tenkanti CO₂ emisijų dalis auga su kiekviena salone neužpildyta vieta. Kada nors lėktuvai bus hibridiniai, vandeniliniai arba visai elektriniai, tačiau šį tą galima padaryti jau dabar. Tereikia šiek tiek kūrybiškumo.

Vokietijos oro linijos „Lufthansa“ nusprendė pasinaudoti sumažėjusiu orlaivių eismu ir kartu su Vokietijos skrydžių valdymo bendrove „Deutsche Flugsicherung“ (DFS) atlikti bandymą. Įprastai artėdamas prie kelionės tikslo lėktuvas skrydžio aukštį mažina palaipsniui. Pavyzdžiui, iš 12 km aukščio nusileidžiama į 10, tuomet po kelių minučių pasiekiamas 7 km aukštis, tada 4 ir taip toliau, kol pasiekiama galutinė nusileidimo stadija. Lėktuvai link oro uostų leidžiasi laiptais - oro eismo kontrolieriai nurodo, kuriame aukštyje reikia būti ir ten lėktuvai praleidžia šiek tiek laiko, kol pradeda leistis toliau. Taigi, variklių greitis yra tai sumažinamas, tai vėl padidinamas, o tai nėra labai efektyvu.

„Lufthansa“ kartu su DFS atliko bandymą, siekiant išsiaiškinti, ar sklandesnė nusileidimo procedūra padėtų pagerinti efektyvumą. Bandymai atlikti Miuncheno ir Frankfurto oro uostuose. Teorija paprasta - likus pusvalandžiui iki tūpimo lėktuvai gauna leidimą mažinti skrydžio aukštį. Tai jie daro be minėtų pakopų - tiesiog sklandžiai, viena linija mažinamas skrydžio aukštis iki pasiekiamas tam tikras taškas, kuomet reikia pradėti tūpimo procedūrą.

Bandymai buvo vykdomi du mėnesius. „Lufthansa“ skaičiuoja, kad tokia tūpimo procedūra padėjo bendrovei sumažinti savo CO₂ emisijas net 2000 tonų. Žinoma, oro linijos taip pat gali džiaugtis sumažėjusiomis degalų sąnaudomis.

Ne pandeminiu laikotarpiu tas rezultatas būtų dar geresnis, nes ore būtų daugiau lėktuvų. Tačiau tuo pat metu tai pasiekti būtų sunkiau. Tas leidimosi kreivės zigzagas sugalvotas ne šiaip sau - jis padeda sureguliuoti atvykstančių ir išvykstančių orlaivių srautus ir užtikrinti, kad vienas lėktuvas nesutrukdys kitam. Kai lėktuvų ore vėl padaugės, išlaikyti tokią sklandžią, tolygią leidimosi kreivę bus daug sunkiau.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?