Vienos pagrindinių antivirusinių programų tiekėjų pasaulyje „Qihoo 360“ įmonių saugumo padalinys paskelbė, kad iki šeštadienio vakaro virusas „WannaCry“ užkrėtė kompiuterius 29 372 institucijose, pradedant vyriausybės įstaigomis, baigiant universitetais, bankais ir ligoninėmis.
Vyriausybės, kompanijos ir kompiuterių ekspertai visame pasaulyje baiminosi, kad pirmadienį, prasidedant naujai darbo savaitei, ši pasaulinė kibernetinė ataka, paveikusi daugiau kaip 150 valstybių, gali vėl suintensyvėti.
Visuotinė ataka prasidėjo penktadienį ir smogė bankams, ligoninėms ir vyriausybinėms agentūroms, išnaudodama žinomas spragas senesnėse „Microsoft“ operacinėse sistemose.
„Qihoo 360“ sekmadienio pareiškime sakoma, kad vartotojų failus blokuojantis ir išpirkos reikalaujantis virusas ypač sparčiai plito aukštojo mokslo sistemoje ir paveikė daugiau kaip 4 tūkst. Kinijos universitetų bei tyrimų institucijų.
„Qihoo 360“ sekmadienio pareiškime sakoma, kad vartotojų failus blokuojantis ir išpirkos reikalaujantis virusas ypač sparčiai plito aukštojo mokslo sistemoje ir paveikė daugiau kaip 4 tūkst. Kinijos universitetų bei tyrimų institucijų.
Tačiau kompanija nepateikė detalių apie padarytos žalos mastą, o Kinijos vyriausybė informacijos apie susiklosčiusią padėtį pateikė nedaug.
Kinijos valstybinė žiniasklaida pirmadienį citavo šalies kibernetinės erdvės priežiūros pareigūnus, sakiusius, kad ataka šalyje vis dar plinta, bet jau gerokai lėčiau.
Valstybinė naftos milžinė „PetroChina“ pareiškime nurodė, kad šeštadienį 12 valandų turėjo atjungti tinklus, siejančius jos degalines visoje šalyje, nes sutriko mokėjimo internetu funkcijos.
Klientai tuo metu buvo priversti naudoti grynuosius pinigus. Iki sekmadienio vakaro maždaug 80 proc. kompanijos tinklo vėl veikė.
Japonijoje konglomerato „Hitachi“ atstovas pirmadienį sakė, kad kompanijos kompiuterių tinklai yra „nestabilūs“ ir kad paveiktos elektroninio pašto sistemos.
„Problemas radome šį rytą. Manome, kad problemos kilo dėl pasaulinių savaitgalio kibernetinių atakų. Negavome jokių pranešimų apie žalą mūsų gamybai. Nežinome, kada problemą bus galima išspręsti“, – sakė atstovas, kuris nesutiko skelbti savo pavardės.
Pareigūnai visame pasaulyje paskelbė perspėjimus kompiuterių vartotojams saugotis įtartinų elektroninių laiškų ir stiprinti savo kompiuterių apsaugos priemones.
„Prašom saugotis kenksmingos programinės įrangos atakų ir imtis prevencinių veiksmų“, – sakė Indonezijos informacijos ministras Rudiantara.
Jis su žurnalistais kalbėjosi po pranešimų, kad buvo paveikti įrašai ir apmokėjimo sistemos mažiausiai vienoje šalies ligoninėje.
Dešimtys Kinijos universitetų paskelbė perspėjimus dėl atakos ir patarė studentams prieš įjungiant kompiuterius atjungti internetą.
Šalies pietuose esantis Džuhajaus miestas pirmadienį sustabdė visą būsto subsidijavimo sistemą, pagal kurią daugiausia siūlomos paskolos būstui pirkti, ir sustiprino interneto saugumą.
Dėl atakos Šendženo biržoje smarkiai pakilo Kinijos interneto saugumo kompanijų akcijų kainos.