Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Pasaulinės slaptažodžių dienos proga: pasitikrinkite, kaip greitai nulaužtų jūsų slaptažodį?

Nepaisant to, kad darbas iš namų padidino duomenų apsaugos ir privatumo grėsmes, beveik ketvirtadalis lietuvių savo slaptažodžiuose naudoja asmeninę informaciją. Internetiniams nusikaltėliams tokią paskyrą nulaužti vidutiniškai užtruktų iki 10 sekundžių. Norėdami priminti stipraus slaptažodžio svarbą, pasaulinės slaptažodžių dienos proga kviečiame atlikti testą ir pasitikrinti, per kiek laiko programišiai nulaužtų jūsų slaptažodį.
Duomenų apsauga
Duomenų apsauga / „Bitė Lietuva“ nuotr.

„Lietuviai slaptažodžiams dažniausiai renkasi savo vardą, gimimo datą ir augintinio vardą, atskleidė pernai metais mūsų atliktas reprezentatyvus tyrimas. O juk šiuos duomenis galima lengvai sužinoti panaršius socialiniuose tinkluose ar net atspėti. Tuo metu vien į slaptažodį įterpus skaičių arba didžiųjų raidžių, jau prailginamas laikas per kurį jį nulaužtų“, – pranešime žiniasklaidai sako „Bitė Lietuva“ technologijų direktorius Gintas Butėnas.

Testas – per kiek laiko nulaužtų Jūsų slaptažodį?

Pasitikrinti, kiek laiko reikia nulaužti jūsų slaptažodį, galite sužinoti pasinaudoję kibernetinio ir namų saugumo bendrovės „Security.org“ valdomu įrankiu, kurį rasite adresu https://howsecureismypassword.net/.

„Atsivėrusiame lange įvedę savo slaptažodį, iškart matysite, kiek laiko programišiams užtruktų jį nulaužti. Rezultatą sugeneruoja kompiuterio algoritmas pagal slaptažodžio unikalumą, tačiau, pavyzdžiui, jei tokią pačią kombinaciją naudojate visose paskyrose – jūsų duomenys dar nesaugesni“, – pažymi G.Butėnas.

Ekspertas priduria, net 78 proc. apklaustųjų naudoja vos vieną ar kelis slaptažodžius jungdamiesi prie visų savo paskyrų – tokius rezultatus atskleidė „Bitės“ užsakymu 2020 m. atliktas tyrimas.

„Galite sugalvoti pačius sudėtingiausius slaptažodžius, tačiau jei laikysite juos kitiems lengvai pasiekiamoje vietoje, pavyzdžiui, užrašytus ant lapelio ir padėtus šalia kompiuterio, jūsų paskyros nebus saugios. Rekomenduoju parsisiųsti vieną iš daugybės slaptažodžių valdymo programėlių, kurios prisimena už jus: „LastPass“, „1Password“ ir kt. O jums tereikės prisiminti tik vieną, pačios programėlės, slaptažodį“, – pataria „Bitės“ technologijų direktorius.

Pasitikrinkite – galbūt jūsų paskyra jau nulaužta

Šiandieniniai interneto vartotojai yra nuolatiniame kibernetinių atakų pavojuje – jei iki šiol buvo skelbiama, kad programišiai išpuolius rengia kas 39 sekundes, tai šiemet šis laikas turėtų sutrumpėti net iki 11 sekundžių, skelbia tyrimų bendrovė „Cybersecurity Venture“. Todėl gali būti, kad jūsų paskyra jau buvo nulaužta, nors patys dar to nežinote.

„Dažniausiai apie įsilaužimą sužinome tuomet, kai žala jau padaryta – vartotojo socialiniuose tinkluose atsiranda neįprasti įrašai, draugai informuoja apie gautas keistas žinutes, banko sąskaitoje pastebime pinigų trūkumą ir pan. Vis dėlto net ir tuo atveju, jei iki šiol jokių įtartinų veiksmų nepastebėjote, ar jūsų paskyra netapo programišių auka, galite pasitikrinti patys“, – komentuoja ekspertas.

Užėję į internetinę svetainę www.haveibeenpwned.com ir įvedę savo el. pašto adresą, iškart sužinosite, ar jūsų paskyra dėl per silpno slaptažodžio nebuvo nulaužta. Puslapis laikomas saugiu naudoti, nes nekaupia jūsų duomenų, tik patikrina, ar jūsų el. paštas randamas jau anksčiau įvykdytų duomenų nutekėjimų duombazėse.

„Be stipraus slaptažodžio, kitas patikimas būdas apsaugoti savo paskyrą – naudoti dviejų faktorių autentifikaciją (2FA), kurios metu dviem įrenginiais patikrinama jūsų tapatybė, iki suteikiant prieigą prie svetainių. Tikimybė, kad kam nors pavyks nuotoliniu būdu perimti jūsų prietaisų kontrolę – labai maža, nes net jeigu kas nors sužinos jūsų slaptažodį, galutiniam prisijungimui prie paskyros jam vis tiek reikės kito jūsų įrenginio ar patvirtinimo būdo“, – primena „Bitės“ technologijų direktorius.

Ką daryti, kad būtumėte saugūs?

Galvodami apie naują slaptažodį pabandykite sau atsakyti į šiuos klausimus:

1. Ar jūsų slaptažodį sudaro mažiau nei 16 simbolių?

2. Ar jūsų slaptažodyje nėra nei vienos didžiosios raidės, skaičiaus ar specialaus simbolio?

3. Ar tas pats jūsų slaptažodis naudojamas ir kitose paskyrose?

4. Ar slaptažodis sudarytas iš jūsų vardo, pavardės, adreso, telefono numerio, gimimo datos, naminių gyvūnų, artimųjų vardų ar kitos asmeninės informacijos?

5. Ar jūsų slaptažodis sudarytas iš kelių iš eilės einančių skaičių ar raidžių, tokių kaip „12345“ ar „qwerty“?

6. Ar jūsų slaptažodis sudarytas iš žodžių, kuriuos lengva atspėti, pavyzdžiui, „klaviatūra“, „slaptažodis“ ir pan.?

7. Ar paskutinį kartą savo slaptažodį keitėte prieš daugiau nei 4 mėnesius?

Jei bent į vieną klausimą atsakėte „taip“, pats metas susikurti naują slaptažodį ar pradėti naudotis išmaniais slaptažodžių valdymo sprendimais taip užtikrinant savo duomenų saugumą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų