„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Penkiolikmetis atrado naują planetą, kuri nuo Žemės nutolusi per tūkstantį šviesmečių

Būdamas vos 15 metų Tomas Waggas atrado tai, ką astronomai pradėjo atrasti tik prieš dvidešimtmetį – egzoplanetą, esančią už Saulės sistemos ribų.T.Waggas yra vienas jauniausių žmonių, kuriam kada nors pavyko atrasti planetą, skelbiama Keele'o universiteto (Anglija) pranešime spaudai.
Egzoplanetos
Egzoplanetos / UPR Arecibo, ESA/Hubble, NASA nuotr.

T.Waggo nauja atrasta planeta labai panaši į pirmąsias astronomų aptiktas egzoplanetas, kurios buvo atrastos devintajame dešimtmetyje ir kurios labai skyrėsi nuo kitų iki tol aptiktų objektų. Atradimai privertė peržiūrėti mokslininkų supratimą apie planetų sistemas.

Būdamos taip arti savo žvaigždės šios planetos pasiekia itin didelę temperatūrą – daugiau nei tūkstantį laipsnių Celsijaus.

Nauja atrasta planeta patenka į planetų klasę, vadinamą jupiteriais. Jos yra labai didelės, kaip Saulės sistemos Jupiteris, tačiau jų orbita yra labai arti jų žvaigždės – ji yra arčiau nei Žemė nutolusi nuo Saulės.

Būdamos taip arti savo žvaigždės šios planetos pasiekia itin dideles temperatūras – daugiau nei tūkstantį laipsnių Celsijaus.

Waggo egzoplaneta yra tolimoje sistemoje Paukščių Tako galaktikoje. Jeigu naktį pakeltumėte akis į į Hidros žvaigždyną, žiūrėtumėte į tą pusę, kur yra egzoplaneta, kuriai dar nesuteiktas vardas.

Dėl karštųjų jupiterių sudėties ir dydžio galingais šių dienų teleskopais jas aptikti gana lengva. Technika, kurią naudojo Waggas, skaičiuoja šviesos kiekį, kurią egzoplaneta „užblokuoja“, kai praskrieja tarp Žemės ir jos žvaigždės.

Nuo 2009 m. žymusis NASA „Kepler“ teleskopas šią tranzito techniką naudojo ieškodamas potencialių egzoplanetų Paukščių Tako galaktikoje, iš kurių buvo patvirtinta daugiau nei tūkstantis. Tačiau tam, kad atrastumėte planetą, nebūtina turėti teleskopo.

T. Waggas egzoplanetų ieškojo per Wide Angle Search for Planets (WASP) projektą, kuris šviesos rinkimui panaudoja įvairius mažus Jungtinėje Karalystėje esančius teleskopus.

Nors ši technika labai populiari tarp planetų medžiotojų, ji nėra patikima, nes šviesos intensyvumo sumažėjimą gali sukelti įvairios priežastys, kaip dulkių debesis, baltosios nykštukės ar technologijos gedimas. Todėl prireikė dvejus metus trukusių papildomų tyrimų, kad planeta būtų patvirtinta.

Dabar T.Waggui yra septyniolika.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs